Polityczne podsumowanie popołudnia: Gersdorf w pracy w SN, Iwulski zastępuje „na czas nieobecności”, pierwsze wystąpienie PMM przed PE

— GERSDORF PRZYSZŁA DO PRACY, IWULSKI ZASTĘPUJE „NA CZAS NIEOBECNOŚCI”. Rano prezes Małgorzata Gersdorf normalnie przyszła do pracy w Sądzie Najwyższym. Towarzyszyła jej demonstracja poparcia. „Występuję w obronie porządku prawnego państwa i pragnę dać świadectwo prawdzie o istnieniu granicy między Konstytucją a łamaniem Konstytucji. Mam nadzieję, że ład prawny w Polsce zostanie przywrócony” – mówił profesor Gersdorf przed wejściem do Sądu Najwyższego. Na popołudniowej konferencji prasowej konferencji prasowej sędzia Jerzy Iwulski tłumaczył, że pełni obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego wyłącznie na „czas nieobecności” prezes Gersdorf. W ocenie obozu rządowego Małgorzata Gersdorf o północy przestała być sędzią w stanie czynnym, a co za tym idzie, nie jest już I prezes Sądu Najwyższego. 

— GERSDORF: KADENCYJNOŚĆ IPSN NIE PODLEGA DYSKUSJI I ZMIANOM USTAWOWYM. „Stanowisko I prezesa SN niezależnie od tego, kto by nim był, ma kadencyjność określoną w Konstytucji. Ta kadencyjność nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym, skoro jest określona w Konstytucji. Tutaj stosujemy wprost przepisy Konstytucji. Stąd nie ma dla mnie problemu, że ustawa zmieniła wiek emerytalny sędziów SN w trakcie kadencji, czego się nigdy nie robi bez przepisów intertemporalnych i w ten sposób zostałam pozbawiona funkcji ustawą, funkcji która jest określona konstytucyjnie” – mówiła prezes Małgorzata Gersdorf.

— PMM PRZED PARLAMENTEM EUROPEJSKIM O PRZYSZŁOŚCI UE I POLSKIEJ REFORMIE SĄDOWNICTWA. Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś swoje pierwsze wystąpienie przed Parlamentem Europejskim. Dyskusję o przyszłości europejskiej wspólnoty zdominowały jednak pytania posłów o polską reformę sądownictwa. „Oczywiście Polska szanuje wyroki trybunału, mamy dziś niewykonanych w całej UE 50 wyroków trybunału. Polska nie ma z tym problemu, ale jednocześnie trzeba zaznaczyć, że są kompetencje unijne, czyli przetransferowane od krajów członkowskich na rzecz całej wspólnoty i są kompetencje narodowe, krajowe. I wymiar sprawiedliwości należy zdecydowanie do kompetencji krajowych” – mówił premier. Mateusz Morawiecki zaproponował też unii wizję Europy 4.0: „bezpiecznej, zdającej sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań, społecznie wrażliwą i solidarną”.

— JAKI PREZENTUJE PROGRAM DLA SENIORÓW, STEFANIAK ZARZUCA KRADZIEŻ POMYSŁU. Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy przedstawiał dziś założenia swojego programu dla seniorów, który ma się opierać na karcie Senior Plus. „Ta karta zapewni każdemu warszawskiemu seniorowi jedną ulgę do miejskich instytucji, muzeów, teatrów, do środków kultury, instytucji związanych z rekreacją, sportem, do miejskich basenów i innych instytucji. Jesteśmy silnie przekonani, że seniorom to się należy” – mówił Patryk Jaki. Jakub Stefaniak, kandydat PSL-u, zarzucał swojemu konkurentowi plagiat. 21 czerwca podczas konferencji prasowej Stefaniak prezentował Warszawską Kartę Seniora, która także miała uprawniać do zniżek. „Bardzo cieszę się, że kandydat Jaki korzysta z dobrych wzorców, natomiast warto byłoby podać źródło” – mówił Stefaniak.

— KUKIZ’15 SKŁADA PROJEKT O „PRZENIESIENIU W STAN SPOCZYNKU” PARLAMENTARZYSTÓW PO 65. ROKU ŻYCIA. Przepisy zakładają zakończenie kadencji wszystkich posłów i senatorów, którzy w dniu wejścia w życie ustawy przekroczą ten wiek. To odpowiedź na nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, w której zapisano taki sam mechanizm, tyle że w stosunku do sędziów. „Uważamy, że jeśli PiS uważa, że może skracać kadencje, przenosić w stan spoczynku przedstawicieli konstytucyjnych ciał, równie dobrze takie przepisy można zastosować do posłów i senatorów. Będzie miało to o wiele lepszy wpływ niż projekt Prawa i Sprawiedliwości. Parlament jeszcze bardziej potrzebuje przewietrzenia niż wymiar sprawiedliwość. Ten projekt jest na serio. Zobaczymy po reakcji polityków PiS – to oni nas wpakowali w taką sytuację” – mówił Jakub Kulesza.