PMM: Chcemy reformować wymiar sprawiedliwości po to, żeby on był lepszy dla Polski, ale też dla całej UE

Czy wiecie, że dwaj sędziowie, sędzia SN i sędzia NSA umawiali się między sobą co do wyroku w czasach naszych poprzedników. Nic wtedy nie mówiliście, że to niedopuszczalne – mówił premier Mateusz Morawiecki w PE. Jak dodał:

„Rzeczywiście postawiliśmy na dialog i zrobiliśmy dużo dla dialogu. Ale muszę się głośno zastanowić, czy KE jest tym uczciwym pośrednikiem, bo oczekiwałem, że w takiej sytuacji polaryzacji, jaka jest w Polsce, komisja będzie tym pośrednikiem, ale mam wątpliwości, czy jest, bo mimo ogromnych wysiłków po naszej stronie, wyjścia naprzeciw, realizacji np. tych działań, które były mocno sugerowane przez KE co do sądów powszechnych i pewnej obietnicy, że będzie wycofany wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to nie nastąpiło. A czy wiecie państwo, że u nas KRS została wybrana większością 3/5? Pokażcie mi lepszy mandat demokratyczny, gdzie KRS jest wybierana taką większością”

Od początku też nasz rząd, ja jako premier starałem się prowadzić dialog z komisją, szukałem kompromisu. Dziś muszę powiedzieć, że doszliśmy do tego momentu, w którym przeprowadziwszy ileś zmian chcemy reformować wymiar sprawiedliwości po to, żeby on był lepszym wymiarem sprawiedliwości dla Polski, ale też dla całej UE. Bo słabość najlepiej określona jest poprzez rozliczne mankamenty, niedoskonałości, które przekonywałem w naszym dialogu przewodniczącemu Timmermansowi, Junckerowi. Oni doskonale wiedzą, jakie mamy uwagi co do tego – mówił dalej szef rządu.