Sejm pracuje nad zmianami w ordynacji do PE. Jutro rano posiedzenie komisji. Lubnauer: Chcecie ukraść mandaty mniejszym ugrupowaniom

W Sejmie trwa I czytanie zaproponowanego przez PiS projektu zmian w ordynacji do PE. Dziś wieczorem posłowie skierują projekt do komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego, która ma zebrać się jutro o 9:30. Termin II czytania nie jest na razie znany.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ten projekt ustawy ma na celu dwie rzeczy. Z jednej strony zabetonowanie całej prawej strony, w ten sposób żeby nikomu nawet nie przyszło do głowy, żeby stworzyć własne ugrupowanie, własną listę czy własny pomysł na działalność, a z drugiej strony duży desant polityków PiS-u do PE. Ten projekt nie ma nic wspólnego z demokracją – mówiła Katarzyna Lubnauer w trakcie debaty. Jak dodała, „chcecie realnie ukraść mandaty po prostu mniejszym ugrupowaniom, realnie doprowadzić do sytuacji, w której mamy duopol”.

Projekt zgłoszony przez PiS dotyczy zmiany zasad wyboru posłów do Parlamentu Europejskiego w okręgach wyborczych i wprowadzenia zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech posłów.