Schetyna: Kuchciński zamienił funkcję marszałka w farsę i taka jest prawda

Wniosek o odwołanie, o wotum nieufności nigdy nie jest przyjemny. Czasami jest pretekstem do debaty, do pokazania swoich poglądów, różnic zdań. Odwołanie marszałka jest zawsze czymś takim trudnym, szczególnie dla osoby, która też była marszałkiem. Robimy to po raz drugi, dlatego że okoliczności są szczególne. Mówimy o podstawowych rzeczach” – mówił podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Jak tłumaczył:

Marszałek Sejmu, primus inter pares, pierwszy między równymi, jeden z nas, który zarządza, organizuje prace, ale wie, że jest wybrany przez Sejm, że przed Sejmem jest odpowiedzialny. Wreszcie najwyższy urzędnik najjaśniejszej Rzeczypospolitej, druga osoba w państwie. To wielkie wyzwanie dla każdej osoby

Po raz drugi to mówię z tej mównicy poseł, marszałek Kuchciński zamienił tę funkcję w farsę i mówię to z przykrością, ale taka jest prawda. Czy musi być tak, że polityk z doświadczeniem w pracy w Prezydium Sejmu, w Konwencie Seniorów, pracował z nami, widział jak powinna funkcjonować demokracja parlamentarna, jak powinno się traktować posłów opozycji. Niestety, niczego się od nas nie nauczył” – dodawał.