Polityczne podsumowanie popołudnia: w środę dodatkowe posiedzenie Sejmu, PiS z projektem noweli ordynacji do PE

— W ŚRODĘ DODATKOWE POSIEDZENIE SEJMU. Potwierdziły się informacje, które jako pierwsza podawała 300POLITYKA. W najbliższą środę posłowie zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym mają być rozpatrywane dwa rządowe projekty, które do Sejmu trafią w trybie pilnym. Jeden z nich ma dotyczyć suszy. Jutro w południe ma się odbyć posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

— DO SEJMU TRAFIŁ PROJEKT NOWELIZACJI ORDYNACJI WYBORCZEJ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO AUTORSTWA PIS. „Chodzi o uproszczenie ordynacji, o to, żeby ona bardziej przypominała też wybory parlamentarne, żeby wyborcy mieli jasność, jak głosują, żeby znieść tą sytuację rywalizacji miedzy okręgami, żeby nie było wędrujących mandatów, które się przenoszą z jednego do drugiego. W jednym okręgu ktoś wygrywa wysoko, ale nie uzyskuje mandatu, bo ten mandat się gdzieś przenosi. Chodzi o to, żeby nie było tego przymusu mieszania 10 kandydatów na każdej liście, bo to przecież powinno zależeć od ilości mandatów w danym okręgu” – tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

— TRZASKOWSKI PREZENTUJE POMYSŁY NA EDUKACJĘ, JAKI O PROGRAMIE MIESZKANIOWYM. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiadał, że „zrobimy absolutnie wszystko, żeby w związku z kumulacją roczników nasze dzieci nie ucierpiały na skutkach tej reformy. Druga kwestia to oczywiście zwiększenie płac nauczycieli, samorząd może tutaj sporo zrobić i zrobi. Zadbamy o to, żeby warszawscy nauczyciele zarabiali więcej. Kolejna kwestia to kwestia zajęć dodatkowych, pozaszkolnych. Zależy nam na tym, żeby wyrównywać szanse dzieci w Warszawie. Będziemy dopłacali każdemu dziecku w Warszawie 100 zł miesięcznie do zajęć dodatkowych”. Z kolei Kandydat Zjednoczonej Prawicy przedstawiał kolejne założenia programu mieszkaniowego: „Wkrótce warszawiacy będą mieć ponad tysiąc tanich mieszkań na wynajem z perspektywą wykupu. Problem mieszkaniowy w Warszawie to jeden z najistotniejszych problemów. Elementem bezpieczeństwa ekonomicznego każdej rodziny jest posiadanie własnego mieszkania. Ceny w Warszawie wynajmu i zakupu mieszkania są bardzo wysokie, dlatego że politycy Platformy Obywatelskiej nie dbali o to, by w sposób odpowiedni zwiększać zasób komunalny miasta. My, jako rząd, nie mówimy, nie zapowiadamy, tylko działamy. Ponad tysiąc mieszkań już gotowych”.

— PAD NA OBCHODACH SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ ESTONIĘ.