Polityczne podsumowanie popołudnia: Celiński kandydatem SLD w Warszawie, PMM na szczycie V4 i Austrii, Kornel Morawiecki nie chce prezydenckiego referendum

— CELIŃSKI KANDYDATEM SLD NA PREZYDENTA WARSZAWY. Najpierw kandydaturę ogłosiła w Poranku Radia TOK FM Katarzyna Piekarska, a popołudniu na konferencji prasowej potwierdziły ją władze Sojuszu. „To jest najtrudniejsza decyzja w moim życiu z powodów osobistych. Udało mi się w ostatnich 2 latach, mimo tego wszystkiego, co się wokół nas dzieje w Polsce, uzyskać jakiś dystans do codziennej polityki. Od dobrych dwóch lat mówiłem i pisałem wszędzie, gdzie można było być słyszanym i czytanym, że jeżeli diagnoza wielkich partii politycznych co do tego, co się dzieje z Polską, jest trafna, to prawdziwą polityczną odpowiedzią powinno być zjednoczenie demokracji, demokratów – od lewicy do prawicy – po to, żeby przywrócić ład konstytucyjny” – mówił Andrzej Celiński.

— PMM NA SZCZYCIE V4 I AUSTRII W BUDAPESZCIE. Przywódcy rozmawiali między innymi o polityce migracyjnej Unii Europejskiej i podjęli decyzję, że nie wezmą udziału w niedzielnym spotkaniu wspólnoty poświęconym temu tematowi. „Spójność naszych stanowisk w kluczowych obszarach związanych z polityką w środkowej Europie, ale przede wszystkim z polityką europejską, dała się odczuć. Bardzo wyraźnie dzisiaj doświadczyliśmy tego, że w jedności jest siła. My chcemy być zjednoczeni i bardzo się cieszę, że do tego zjednoczenia dołączył Sebastian [Kurz, kanclerz Austrii – przyp. red.] i że właściwie w obszarze związanym z uchodźcami mówiliśmy jednym głosem. My do klubu przyjaciół relokacji uchodźców nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

— ADAMOWICZ PROPONUJE GDAŃSZCZANOM 8-PUNKTOWY PLAN. Wśród nich jest między innymi wprowadzenie bonu żłobkowego, inicjatywa „Gdańskie niedziele” (więcej atrakcji na karcie miejskiej), wprowadzenie benefitów dla seniorów, ograniczenie liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych oraz rozwój komunikacji publicznej.

— PSL ZEBRAŁO 15 TYSIĘCY PODPISÓW POD POWOŁANIEM KOMITETU DOT. PROJEKTU „EMERYTURA BEZ PODATKU”. „Chcemy dzisiaj poinformować, że zebraliśmy 15 tys. podpisów pod powołaniem komitetu inicjatywy ustawodawczej zbierającej podpisy pod projektem „Emerytura bez podatku”. To nasze solenne zobowiązanie, wprowadzenie projektu „Emerytura bez podatku” – mówił prezes PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz. Podpisy zostały dziś złożone u Marszałka Sejmu.

— KORNEL MORAWIECKI APELUJE DO PREZYDENTA O ODSTĄPIENIE OD REFERENDUM. „[Prezydent] powinien podać projekt konstytucji albo przynajmniej tezy tej konstytucji. Konstytucja powinna nas łączyć. Jeżeli prezydent się nie wycofa, to poproszę Polaków, żeby wzięli udział w referendum. Te pytania są często niekonstytucyjne, niedojrzałe, niedopracowane. Nie tak się powinno pisać konstytucję” – mówił Kornel Morawiecki w Sejmie.