Jaki prezentuje program mieszkaniowy: możliwość wykupu mieszkań komunalnych, budowa nowych i bon mieszkaniowy. „Będziemy budować pięć razy więcej niż HGW”

Chcemy się twardo zobowiązać, że będziemy średnio budować pięć razy więcej mieszkań rocznie niż  w tej buduje Platforma Obywatelska Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego. To, że dzisiaj Warszawa oddaje około 280 mieszkań na całą Warszawę rocznie, to jest stanowczo za mało. Jesteśmy przekonani, że można to zmienić. To musi się zmienić. Będziemy krok po kroku pokazywali jak” – mówił na konferencji prasowej Patryk Jaki.

Chcemy wrócić do programy wykupu mieszkań komunalnych, z bonifikatą od 70 do 90% w zależności od tego, jak długo dana rodzina przebywa w tym lokalu komunalnym. Dotyczyć to będzie tylko starszych zasobów mieszkaniowych, gdzie miasto i tak nie ma środków, żeby inwestować w te mieszkania. Ten majątek miasta i tak podlega regularnej degradacji. Chcemy zaproponować system 1:1 – jedno mieszkanie sprzedane, jedno nowo wybudowane dla miasta. Miasto w ten sposób może zyskać podwójnie” – dodawał.

Bon mieszkaniowy, czyli dopłata w wysokości 1000 złotych dla tych, którzy chcieliby wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym, a nie mogą dzisiaj ze względów ograniczonych zasobów lokalowych skorzystać z mieszkania miejskiego. To typowa oferta dla klasy średniej w Warszawie” – proponuje Patryk Jaki.