Karczewski: Liczba pytań będzie mniejsza. Mówiliśmy o 7-8, góra 10. Mucha: Marszałek pozytywnie odnosi się do idei referendum. Kolejne spotkanie za tydzień

Rozmawialiśmy o plusach i minusach, o dacie ewentualnego skierowania przez pana prezydenta wniosku o przeprowadzenie referendum. Zawsze rozmowa z panem ministrem to wielka przyjemność i zawsze rozmawiamy w niezwykle dobrej, przyjaznej atmosferze. Umówiliśmy się na następne spotkanie w środę o 10:00. O 10:45 będziemy mieli konferencję i poinformujemy państwa o dalej idących szczegółach. Jeśli chodzi o ilość pytań, bo na ten temat rozmawialiśmy, również o poszczególnych pytaniach, na pewno pan prezydent, jeśli się zdecyduje, a widać, że się zdecydował już na skierowanie wniosku do Senatu, ta ilość będzie mniejsza. Mówiliśmy o 7-8 pytaniach, góra 10, ale podjęcie ostatecznych decyzji przed nami. Bardzo nam zależy, żeby te decyzje dot. przyszłości referendum i zmian w konstytucji, były naszymi wspólnymi decyzjami” – mówił po spotkaniu marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Dla mnie to zawsze zaszczyt i przyjemność odbywać spotkanie, rozmowę z panem marszałek. To wsparcie dla idei referendum jest takim bardzo mocnym głosem co do potrzeby zmiany konstytucji, co do dyskusji na temat zmiany konstytucji. Tu jesteśmy zgodni i cieszę się, że pan marszałek takie stanowisko artykułuje. Miałem przyjemność poinformować pana marszałka, że zgodnie z decyzją pana prezydenta pytań we wniosku na pewno nie będzie więcej niż 10. Może być tych pytań mniej. Informowałem także o tym, że ciągle jesteśmy na takim etapie, że są możliwe modyfikacje, zmiany, czy jeżeli takie propozycje ze strony Senatu, czy ze strony Prawa i Sprawiedliwości, będą kierowane, które będą korespondowały z tymi obszarami, które zostały przedstawione przez zespół roboczy na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, to jest właściwy moment do dyskusji. Miałem przyjemność panu marszałkowi to, że będziemy oczekiwać także na wypowiedź ze strony pana marszałka i większość senackiej, jeżeli chodzi o termin kierowania projektu postanowienia” – dodawał prezydencki minister, pełnomocnik prezydenta ds. referendum, Paweł Mucha. 

Te głosy pana marszałka, że ta debata jest potrzebna, że pan marszałek pozytywnie odnosi się do idei referendum, to są bardzo cenne informacje. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie tak ten proces uporządkować, żeby on prowadził do jak najlepszej decyzji Senatu” – mówił minister Paweł Mucha.