Polityczne podsumowanie popołudnia: spotkanie Morawiecki-Timmermans, Jurgiel z dymisją, SLD z koalicją na wybory

— SPOTKANIE MORAWIECKI-TIMMERMANS. Przed południem przez około 45 minut premier rozmawiał z wiceszefem Komisji Europejskiej na temat procedury kontroli praworządności. Po spotkaniu, Frans Timmermans ograniczył się do kilku zdań podsumowania: „Odbyliśmy konstruktywną rozmowę na temat kwestii związanych z praworządnością. Otrzymałem pewne informacje, którymi się zajmę, będę analizował i mam nadzieję, że możemy kontynuować nasz konstruktywny dialog w celu rozwiązania obecnych problemów. Jestem przygotowany i gotowy do tego, aby współpracować z [polskim] rządem do tego, aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie”. Z kolei premier Morawiecki przekonywał, że Polska zrealizowała już część postulatów Komisji Europejskiej: „Przedstawiłem przewodniczącemu taką listę różnych zmian, które się zadziały i w najbliższym czasie odpowiednie służby przeanalizują to również, żebyśmy przynajmniej bardzo dokładnie mówili o tym samym, żebyśmy byli na tej samej długości fali w odniesieniu do tego, co udało się nam uzgodnić do tej pory, a nie tylko uzgodnić, ale również zmienić prawo”.

— KRZYSZTOF JURGIEL ZŁOŻYŁ DYMISJĘ. Powodem rezygnacji mają być przyczyny osobiste. Nazwisko nowego ministra rolnictwa – jak mówiła rzeczniczka Joanna Kopcińska – powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

— TUSK KIERUJE DO SĄDU SPRAWĘ PRZECIWKO PATRYKOWI JAKIEMU. Chodzi o mem, który został pojawił się na Facebooku kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Zdjęcie z pogrzebu Sebastiana Karpiniuka, na którym widać między innymi Grzegorza Schetynę i Donalda Tuska, opatrzono napisem: „Nasi przegrali z Meksykiem”. Przewodniczący Rady Europejskiej będzie się domagał 30 tysięcy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

— TRZASKOWSKI KRYTYKOWANY ZA SŁOWA O FUNDUSZACH UNIJNYCH. W porannej rozmowie w Radiu Zet Rafał Trzaskowski, pytany o unijne fundusze dla Polski, mówił, że „na szczęście dzięki naszym staraniom te pieniądze nie przepadają, tylko będą mrożone. W związku z tym jak my wygramy kolejne wybory, to te pieniądze zostaną odmrożone i Warszawa skorzysta wtedy z olbrzymich pieniędzy na inwestycje. Natomiast jak dalej będzie rządził PIS, przez kolejne lata, i dalej będzie łamał Konstytucję, to wszyscy w Polsce muszą sobie zdawać sprawę z konsekwencji takich, że nie będzie pieniędzy na inwestycje przez tych awanturników”. Kandydata Koalicji Obywatelskiej skrytykował kontrkandydat, Patryk Jaki: „Czy PO właśnie zdradziła taktykę? Umówili się z Brukselą, że „mrożą” środki, dopóki nie wygra PO?”, oraz wicemarszałek, Beata Mazurek: „To wypowiedź skandaliczna. Zadaje publiczne pytanie Grzegorzowi Schetynie: kto, kiedy, z kim i gdzie zawarł taką umowę? Czy on potwierdza te słowa, czy też tych słów nie potwierdza? To pokazuje również to, że sojusz opozycji, Platformy i urzędników UE, naszych przeciwników stał się faktem”.

— SLD PODPISAŁO KOALICJĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE. „Chciałem 20 łącznie podmiotom bardzo podziękować. Chciałem powiedzieć, że porozumienie jest otwarte. Zapraszamy wszystkie siły lewicowe bez żadnych warunków wstępnych do współpracy. Chciałem powiedzieć: trzecia droga w Polsce jest możliwa. Polki i Polacy nie są skazani na głosowanie albo na PiS, albo na Platformę. Polska lewica nigdy się na to nie zgodzi, żeby zaakceptować fakt, że jeżeli powiemy coś złego na temat programu np. Platformy, to wyrok jest taki, że współpracujemy z PiS-em. Jeżeli powiemy coś złego na temat PiSu, to wyrok jest taki, że współpracujemy z Platformą. Nie, proszę państwa. Polska lewica idzie własną drogą. Będziemy zabiegali o głosy wszystkich obywatelek i obywateli w Polsce” – mówił szef Sojuszu, Włodzimierz Czarzasty.

— W ŚRODĘ SPOTKANIE KARCZEWSKI-MUCHA NT. REFERENDUM.