PO składa zawiadomienie do prokuratury i Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych ws. przekazania 25 mln z funduszu sprawiedliwości do CBA

Mamy do czynienia z bardzo dużą nieprawidłowością w zakresie wydatkowania środków z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak wskazuje stanowisko NIK 25 milionów złotych po prostu wyparowało. Wyparowało w sposób niekontrolowany. Pieniądze, które były w budżecie, który miało wykonać ministerstwo, zostały w sposób niezgodny z prawem przekazane CBA” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Borys Budka z PO.

Fundusz sprawiedliwości jest potężnym funduszem w rękach ministra sprawiedliwości. Środki pochodzą z nawiązek czy z pracy więźniów, czyli od sprawców przestępstw. Środki te, zgodnie z przepisami prawa, muszą być przeznaczane w szczególności na osoby, które są pokrzywdzone w wyniku popełnionych przestępstw. To program, który ma wieloletnią tradycję i nigdy nie wzbudzał jakichkolwiek kontrowersji, bo jego realizacją zajmowały się i zajmują organizacje pozarządowe. Minister był tylko dysponentem tych środków i realizował w tym zakresie konkursy. W ubiegłym roku mieliśmy sytuację bez precedensu. Decyzją ministra aż 25 mln złotych zostało przekazane do CBA. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że zarówno ustawa o CBA, jak i rygory, wynikające z ustawy o finansach publicznych, nie pozwalają na dokonywanie tych transferów, co szczegółowo zostało opisane w negatywnej opinii NIK. Tłumaczenia, jakie słyszmy ze strony resortu, o jakimś prymacie Kodeksu karnego wykonawczego, są absolutnie pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych” – przekonywał Arkadiusz Myrcha z PO.

Platforma złoży w tej sprawie zawiadomienie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o przeprowadzenie kontroli oraz zawiadomienie do prokuratury.