PAD: Niech już nikt nigdy nie zakłóci prawa Gruzinów do niepodległego państwa

Prawie 10 lat temu polski prezydent śp. prof. Lech Kaczyński stanął niedaleko od tego miejsca, by wraz z innymi przywódcami naszego regionu zaprotestować przeciwko agresji wobec Gruzji i wezwać świat do jej powstrzymania. Udzielił nam wtedy ciągle aktualnej lekcji geopolityki – wobec zagrożeń i wyzwań agresywnego świata musimy zawsze stać razem. Działając wspólnie jesteśmy siłą – stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Gruzję. Jak dodał:

„Gruzja i Gruzini mają prawo do niezależności i życia w pokoju. Mają prawo do wyboru własnej drogi i kierunków integracji. Polska nieustannie popiera dążenie Narodu Gruzińskiego do integracji europejskiej i integracji euroatlantyckiej. To prawo, którego nikt nie może kwestionować. Drzwi do Unii i NATO powinny pozostawać otwarte dla państw i narodów, które podzielają wartości uznawane przez te wspólnoty”

Życzę Gruzji i Gruzinom pokoju i bezpieczeństwa, dobrobytu i dalszego  rozwoju na następne 100 lat. Niech już nikt nigdy nie zakłóci prawa Gruzinów do niepodległego państwa! – zakończył PAD.