PAD w RB ONZ: Prawo musi być siłą wspierającą. Tyczy się to szczególnie kompensacji za historyczne straty, ale też katastrof lotniczych

Mówiąc o Europie Środkowo-Wschodniej na tym forum muszę również odnieść się do tzw. zamrożonych konfliktów w Gruzji, Mołdawii i Górnym Karabachu. Te wszystkie konflikty doprowadzają do tego że to prawo międzynarodowe jest łamane. Właśnie te kwestie powinny być w szczególności poruszane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ” – mówił podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda.

Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć sprawiedliwości i tylko sprawiedliwości. Dla tych, którzy szukają sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą. Tyczy się to szczególnie takich kwestii jak kompensacji czy wynagrodzenia za historyczne straty, ale też katastrof lotniczych. Chodzi o pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy w Smoleńsku, gdzie zginął prezydent prof. Lech Kaczyński, jego małżonka i wszyscy członkowie tej delegacji” – dodawał prezydent.