Morawiecki: Pokazaliśmy znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reform wymiaru sprawiedliwości

Rzeczywiście wczoraj rozmawiałem krótko, dzisiaj dłużej [z przewodniczącym KE]. Podczas takiego szczyt u to jest wartość dodana, że można z wieloma liderami porozmawiać dość szybko i tutaj w przypadku przewodniczącego Junckera rozmawialiśmy zarówno o tej procedurze, o którą pani pyta, jak również o problemie migracji. Tutaj podkreśliłem to, co dzięki propozycjom posłów, krótko mówiąc Sejm przyjął, a za kilka dni, bodaj 22 maja wchodzi w życie znaczna część zmian, przepisów. Przewodniczący ma tyle rzeczy na głowie, że wolałem pokazać, co do tej pory zostało przeprowadzone, tak żeby mogło to zostać poddane odpowiedniej analizie i żeby rzeczywiście tak, jak pani zapytała, pokazać, co my zrobić i teraz oczekiwać na kroki po stronie UE – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Sofii, pytany o kwestię praworządności.

Pytany, czy czy Polska jest gotowa na kolejne kroki, szef rządu stwierdził: – Dzisiaj nie potrafię odpowiedzieć na takie pytanie, a raczej mogę odpowiedzieć tak, że my poprzez propozycje przedłożone przez naszych parlamentarzystów, z którymi byłem w kontakcie i miałem pełną wiedzę, co do nich, i skonsultowane wkrótce potem z KE, z wiceprzewodniczącym Timmermansem, przewodniczącym Junckerem. My poprzez te kroki pokazaliśmy znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reform wymiaru sprawiedliwości.