PAD: Obecna skala wymiany handlowej między Polską a USA nie odpowiada naszym ambicjom i oczekiwaniom

Jestem naprawdę szczęśliwy, że tak wyjątkowa grupa biznesmenów i przedstawicieli rządu dyskutuje dzisiaj na temat współpracy gospodarczej i rozwoju między Polską i USA. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku z taką dumą obchodzimy, to nie tylko dobry powód do wykonywania różnego rodzaju analiz i podsumowań, ale również daje nam wspaniałą możliwość na patrzenie w przyszłość, tworzenie nowych celów i planów, aby osiągać te cele w nadchodzących latach. Wasza obecność tutaj tak naprawdę potwierdza, że strategiczny sojusz między Polską i USA, poza kluczowym wymiarem bezpieczeństwa, ma także inny, równie ważny filar – współpracę gospodarczą. Dziękuję za przyjście tutaj, aby zastanawiać się nad dalszymi sposobami tego rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie otwarcia Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018. Jak mówił dalej:

Od samego początku mojej prezydentury jako jeden z celów, priorytetów aktywności międzynarodowej uznałem promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie dla polskiej gospodarki znaczących, zagranicznych partnerów. W sposób oczywisty duża część tej działalności była i jest ukierunkowana na USA. Dobrze wspominam moje spotkania ze środowiskiem amerykańskiego biznesu podczas moich wizyt w Niwym Yorku w 2016 roku, kiedy na spotkaniu wygłosiłem wykład o polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej i obronnej, czy w 2017 roku, kiedy spotkałem się z przedstawicielami największych funduszy inwestycyjnych. Z satysfakcją odnotowuję, że moje działania przynoszą wymierne efekty w postaci zaangażowania państwa firm w inwestowaniu w Polsce. Jesteśmy partnerami w bezpieczeństwie, biznesie, a czasami – o czym zapewne wie niejedna z obecnych tutaj firm – jesteśmy także partnerami w biznesie bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że wyznajemy wspólne wartości: wolność, przedsiębiorczość i zaufanie. Dlatego z satysfakcją możemy powiedzieć, że dwustronna współpraca gospodarcza Polski i USA rozwija się dynamicznie. Mimo dzielącej nas fizycznie odległości, USA są jednym z najważniejszych partnerów polskich firm w obszarze poza UE. Wynika to nie tylko z ogromnej skali amerykańskiego rynku, ale przede wszystkim z zaawansowania technologicznego i innowacyjności amerykańskiej gospodarki. Dzięki rozwijaniu współpracy właśnie z takimi partnerami Polska może zapewnić sobie szybki i trwały wzrost gospodarczy na długie lata. Odnotujmy z dumą, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski z USA, zwiększył się on o prawie 22%. Imponująco wzrósł, co nas szczególnie cieszy eksport polskich towarów do USA – według danych GUS o 27,9%, to o miliard 340 mln dolarów”

Jak dodał:

„Polska przesuwała się w górę na liście partnerów handlowych USA, odnotowując jeden z najwyższych procentowych wzrostów wartości obrotów. Mimo tych zachęcających informacji chcę wyraźnie podkreślić, że obecna skala wymiany handlowej między naszymi krajami nie odpowiada naszym ambicjom i oczekiwaniom. Biorąc pod uwagę szybko rosnący potencjał gospodarczy Polski, uważam, że naszym celem powinno być co najmniej podwojenie w najbliższych latach obecnie skali obrotów handlowych. To cel ambitny, ale sądzę, że zupełnie realny. Aby go osiągnąć, konieczne jest jednak eliminowanie istniejących barier w dostępie do rynków i nietworzenie, niebudowanie nowych. Rozumiem troskę prezydenta Trumpa o amerykańskie miejsca pracy i zaniepokojenie nierównowagą w handlu z wieloma krajami. Jestem jednocześnie przekonany, że pogłębianie współpracy między Polską i USA nie będzie źródłem problemów, a jedynie źródłem wzajemnych korzyści i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy”