Hartwich po spotkaniu z Rafalską: To była dobra rozmowa. Przedstawiliśmy propozycję kompromisu. Mamy czekać na szacunki

Ze strony minister Rafalskiej nie było propozycji, natomiast my mamy opracowany przez większą część nocy swój kompromis. Ten kompromis tak naprawdę do tego pierwszego postulatu. Ta rozmowa była dobra. Pani minister przyjęła naszą propozycję kompromisu. Cieszymy się, że padały takie zdania jak poprawa bytu dla osób niepełnosprawnych to punkt wyjścia do działań. Także mamy nadzieję. Mamy taką zapowiedź pani minister, że mamy czekać na szacunki, na analizę” – mówiła po spotkaniu Iwona Hartwich.

Hartwich przedstawiła też szczegóły proponowanego kompromisu:

„Do pierwszego postulatu, który ma wynosić dla osób niepełnosprawnych 500 złotych. My go nazwaliśmy dodatkiem na życie z coroczną waloryzacją i zaproponowaliśmy stronie rządowej, że od teraz, czyli od maja, to będzie 300 złotych. Od stycznia 2019 więcej o 100 złotych i od czerwca 2019 o kolejne sto złotych i zrównanie renty socjalnej od maja. Tak wygląda nasza propozycja i czekamy na odpowiedź strony rządowej”

[Minister] powiedziała, że będą je analizować, nie powiedziała, że nie. My trochę jednak ustępujemy. To jest nasz kompromis. Poczekamy na to posiedzenie Sejmu, jeśli nie można wcześniej zwołać. Wyjdziemy z Sejmu z ustawą w ręku” – dodawała.