Mucha o pytaniach referendalnych: Rozważamy ideę, by prezydent miał możliwość zarządzenia referendum, kiedy trafia do niego ustawa, która jest doniosła społecznie

O wszystkich sprawach związanych z referendum konsultacyjnym będziemy rozmawiać z marszałkiem. To zresztą nie pierwsze nasze spotkanie. I o problematyce pytań referendalnych i kwestiach związanych z potencjalnymi terminami referendum, i o wszystkich kwestiach organizacyjnych czy możliwych zmianach w prawie. Idea prezydenta jest taka, żeby w tej najważniejszej sprawie, w zakresie materii konstytucyjnej, wypowiedzieli się Polacy, żebyśmy mieli czytelne roztrzygnięcia z perspektywy suwerena – mówił Paweł Mucha w rozmowie z Michałem Gierszem w Polsat News. Jak dodał:

„Chcemy, żeby pewne fundamentalne kwestie, czy w ogóle dokonywać zmiany Konstytucji, czy chcemy jako społeczeństwo przyjęcia nowej Konstytucji, czy być może chcielibyśmy utrzymania dotychczasowej, kwestie wzmocnienia instytucji bardzo proobywatelskich, chociażby kwestia wzmocnienia referendum tak, żeby przy fundamentalnych zmianach w prawie dot. spraw bardzo doniosłych społecznie, takich jak reforma edukacji, służby zdrowia, było tak – to jedno z rozważanych rozwiązań – żeby Polacy mogli się wypowiedzieć. Mówię o jednym z rozważanych rozwiązań jako przydaniu prezydentowi takiej kompetencji, żeby prezydent poza dzisiejszą możliwością, jaką jest podpis pod ustawą, skierowanie wniosku do TK czy ewentualnie wniosek o ponowne rozpatrzenie ustawy, popularnie weto, miał taką możliwość zarządzenia referendum ogólnokrajowego, kiedy trafia do niego ustawa, która jest bardzo doniosła społecznie, a co do której chcielibyśmy mieć pewność, że też nie będą potem następowały jakieś gwałtowne zmiany prawa. To idea, którą rozważamy, dlatego że chcemy, żeby to referendum wzmocniło bardzo wyraźnie wzmocniło także pozycję Polaków na gruncie konstytucyjnym i ochrony ich praw”

Jak dodał prezydencki minister, potencjalnie byłaby to dla prezydenta czwarta możliwość – przed podjęciem decyzji ws. danej ustawy.