Polityczne podsumowanie popołudnia: Gersdorf: posiedzenie KRS 27.04., PiS składa projekt obniżki pensji

— GERSDORF ZWOŁUJE PIERWSZE POSIEDZENIE KRS NA 27 KWIETNIA. I Prezes Sądu Najwyższego zapewniała jednak, że nie legitymuje zmian w sądownictwa: „To nie jest tak, że ja zwołując to, legitymizuję te zmiany. Wykonuję obowiązek prawny, który został na mnie nałożony i jest bezwarunkowy. Za tą moją decyzję stają także racje społeczne i ludzkie sprawy, które czekają na rozstrzygnięcie przez tę radę”. Posiedzenie będzie dotyczyć wyboru przewodniczącego.

— PIS SKŁADA W SEJMIE PROJEKT OBNIŻAJĄCY WYNAGRODZENIA PARLAMENTARZYSTÓW. Partia zapowiedziała, że przepisy, które obniżą uposażenia posłów i senatorów o 20%, będą rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Sejmu (8-11 maja). Nie będzie też zwoływane dodatkowe posiedzenie izby.

— PROJEKT DOTYCZĄCY SAMORZĄDOWCÓW W PRZYGOTOWANIU. Możliwe, że trafi do laski marszałkowskiej do najbliższego posiedzenia Sejmu – mówił wicemarszałek Ryszard Terlecki.

— PO, NOWOCZESNA, PSL-UED CHCĄ ODWOŁANIA MARSZAŁKA SEJMU. Ugrupowania złożą wniosek, który reprezentować będzie Kamila Gasiuk-Pihowicz. W dokumencie wskazano też, że Marka Kuchcińskiego miałaby zastąpić Małgorzata Kidawa-Błońska.

— OPOZYCJA MA PRAWO ZGŁASZAĆ GŁUPIE WNIOSKI – TERLECKI O WNIOSKU WS. ODWOŁANIA MARSZAŁKA: „Opozycja jest od tego, żeby składać różne głupie wnioski. Ten jest kolejnym teatrzykiem politycznym. Nie ma żadnych podstaw ani żadnych możliwości, żeby dokonać zmiany marszałka Sejmu. Opozycja jak wygra wybory to będzie sobie wybierać marszałka Sejmu. Na razie się na to nie zanosi”.

— CBA ZATRZYMAŁO STANISŁAWA GAWŁOWSKIEGO.