Sejm przyjął pakiet ustaw sądowych

Posłowie w wieczornym bloku głosowań przyjęli trzy zaproponowane przez PiS projekty – jeden tzw. antyobstrukcyjny i dwa tzw. kompromisowe. Pierwszym – mówiąc w dużym skrócie – partia rządząca zabezpiecza się przed ewentualną obstrukcją ze strony I prezes SN, wprowadza także osobny budżet Izby Dyscyplinarnej.

Drugi zakłada publikację rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem ustawy (chodzi o 3 wyroki dot. ustaw o TK), a trzeci zakłada m.in. zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat, przewiduje też dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. 

W trakcie prac parlamentarnych dodano także poprawkę w ustawie dot. USP, która zmieni inną ustawę – o KRS. Pierwsze posiedzenie rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego – jeśli nie zrobi tego w określonym terminie I prezes SN – może zwołać najstarszy wiekiem członek rady będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

Teraz ustawy trafią do Senatu, który zajmie się nimi najprawdopodobniej jutro. W trakcie bloku głosowań marszałek Sejmu zakazał zadawania pytań. Posłowie opozycji wyrażali dezaprobatę z tej decyzji, krzycząc „dyktatura”. Takie uprawnienie porządkowe przyznała marszałkowi niedawna zmiana regulaminu Sejmu.