Polityczne podsumowanie popołudnia: trwają obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, Kaczyński o jedności, PAD o roli prokuratury

— TRWAJĄ OBCHODY 8. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. O 20:45 KOLEJNE WYSTĄPIENIE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI NA PLACU PIŁSUDSKIEGO O TYM, ŻE PIS CHCE JEDNOŚCI: „My chcemy jedności Polaków. Ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła. My chcemy silnej Polski, Polski sprawiedliwej, z którą będą się liczyć. Chcemy Polski godnej i my chcemy godnych Polaków. Temu też te wszystkie wysiłki, które prowadziliśmy przez lata, miały służyć i służą”. Jak stwierdził, „ani pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ani pomnik Lecha Kaczyńskiego, nie jest przeciwko nikomu”.

— PREZYDENT ANDRZEJ DUDA WIERZY, ŻE POMNIK BĘDZIE JEDNOCZYŁ: „[Pomnik] jest symbolem naszej wspólnoty, bo upamiętnia to, co było wspólnotowe i że właśnie dla tego co było wspólne, nasze oni zginęli. I dlatego on jest nasz wspólny i wierzę, że będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów, barw politycznych, szczegółowych przekonań, bo on jest wszystkich i dla wszystkich. Bardzo pragnę, żeby tak był pojmowany”.

— SEJM ROZPOCZYNA PROCEDOWANIE PROJEKTÓW SĄDOWYCH. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. II czytanie ma odbyć się jutro wieczorem. PiS forsuje także dwa „kompromisowe” projekty – dot. ustroju sądów powszechnych i publikacji zaległych wyroków TK.

— POSIEDZENIE SEJMU WYDŁUŻONE DO PIĄTKU.

— KRYSTYNA PAWŁOWICZ DO KAMILI GASIUK-PIHOWICZ: „Mam apel do tej części sali lewej, żeby opanowała chamstwo lewackie swojej przedstawicielki, która bez obrażania kogokolwiek nie potrafi po prostu mordy swojej otworzyć” – mówiła podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości o Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej Krystyna Pawłowicz z PiS.

— PAD PODKREŚLA ROLĘ PROKURATURY W WYJAŚNIENIU KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ: – Czekam na to, aż dowody wszystkie, które są możliwe do pozyskania, będą pozyskane i zbadane i cały czas wierzę w to, że dzięki tym dowodom dowiemy się, jaka była przyczyna tragedii smoleńskiej. Nie mam zebranych wszystkich dowodów. Chciałbym, żeby ktoś przedstawił pełny zestaw wszystkich dowodów, jakie są w sprawie. Ja o bardzo wielu dowodach słyszałem, natomiast z całościowym zestawieniem nie miałem do czynienia. Wierzę, że prędzej czy później to nastąpi i wtedy – także dzięki pracy prokuratorów, czy może przede wszystkim dzięki pracy prokuratorów – to wyjaśnienie tragedii smoleńskiej będzie możliwe – mówił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami w Krakowie.