Polityczne podsumowanie popołudnia: w Sejmie drugi blok głosowań, nowa KRS wybrana w pierwszym kroku

—  W NAJBLIŻSZY WTOREK O 15 SPOTKANIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH Z SZEFEM PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ – dowiaduje się 300POLITYKA.

— JESZCZE DZIŚ DRUGI BLOK GŁOSOWAŃ W SEJMIE.

— RANO POSŁOWIE WYBRALI NOWĄ KRAJOWĄ RADĘ SĄDOWNICTWA. W głosowaniu nad listą 15 kandydatów, w tym 9 wybranych przez PiS i 6 przez Kukiz’15, opozycja nie wzięła udziału. Przez to Prawu i Sprawiedliwości, mimo wymaganej większości kwalifikowanej 3/5 głosów, udało się rozstrzygnąć wybór w pierwszym kroku.

— OPOZYCJA PO WYBORZE KRS: TO DZIEŃ HAŃBY. Podczas wspólnej konferencji prasowej parlamentarzyści PO, Nowoczesnej i PSL-UED przekonywali, że odpowiedzialność za niezawisłość wymiaru sprawiedliwość spoczywa na wszystkich sędziach. Tłumaczyli też, że zmiany – ich zdaniem – doprowadzają jedynie do upolitycznienia sądownictwa.

— ZIOBRO: DZIŚ UDAŁO SIĘ PRZYWRÓCIĆ ZASADĘ TRÓJPODZIAŁU WŁADZY. Minister sprawiedliwości mówił na konferencji prasowej, że „całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór, awanse, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa, były poza sferą kontroli demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło. Zdecydowaliśmy się wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich”.

— GERSDORF ZREZYGNOWAŁA Z KIEROWANIA KRAJOWĄ RADĄ SĄDOWNICTWA.

— PROJEKT NOWELI USTAWY O ZBIÓRKACH PUBLICZNYCH CZEKA NA DALSZE KONSULTACJE. Po spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych wiceminister spraw wewnętrznych, Paweł Szefernaker, tłumaczył, że „ustawa jest punktem wyjścia do dyskusji, jesteśmy otwarci na dyskusję i będziemy otwarci na dalszą rozmowę”.