Polityczne podsumowanie popołudnia: troje kandydatów do KBW, politycy o nowelizacji ustawy o IPN

— CORAZ GŁOŚNIEJ O NOWELIZACJI USTAWY O IPN. Poniedziałkowy poranek przyniósł wypowiedzi kolejnych rządzących na temat przyszłości ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która czeka teraz na werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Doradczyni prezydenta, Zofia Roamszewska, tłumaczyła, że „powinniśmy – po pierwsze – naprawić tę zupełnie niebywałą ustawę [o IPN]. Przykro mi, jest to dosadne określenie tego, czym ono rzeczywiście jest [że ustawa jest idiotyczna]”. O konieczności interpretacji ustawy mówił też szef MSZ-u.

— PIETRZAK, SANEK I SZROT KANDYDATAMI NA SZEFA KRAJOWEGO BIURA WYBORCZEGO. Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły już propozycje ministra spraw wewnętrznych. Joachim Brudziński jako kandydatów na szefa KBW przedstawił Magdalenę Pietrzak, Mirosława Sanka i Pawła Szrota. Teraz PKW sprawdza, czy zgłoszenia spełniają wymogi formalne. W środę mają się odbyć rozmowy z kandydatami.

— OPOZYCJA KRYTYKUJE PRZEDSTAWIONE KANDYDATURY. Według Platformy Obywatelskiej minister Brudziński zgłosił kandydatów, którzy są powiązani z Prawem i Sprawiedliwością. Marcin Kierwiński przekonywał na konferencji prasowej, że sędziów zastąpią „nominanci PiS-u, polityczni nominanci pana ministra Brudzińskiego, osoby, które od wielu lat związane są z PiS-em. Niektóre z tych osób pracowały nawet w klubie parlamentarnym PiS-u, a niektórym pan minister Brudziński gratulował skutecznej kampanii wyborczej w 2015 roku”. Zastrzeżenia wysuwa też Polskie Stronnictwo Ludowe, które domaga się przedstawienia innych kandydatów.

— KANDYDACI KRYTYKOWANI TEŻ PRZEZ PKW. Szef komisji wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński, pytany o ich ocenę odpowiadał, że „trzeba przyznać z ubolewaniem że te trzy osoby są w zasadzie związane ściśle z władzą wykonawczą, jakkolwiek oczywiście nie jest to okoliczność, która dyskryminuje automatycznie tych kandydatów.

— WIOSNĄ OFENSYWA POLITYCZNA PIS. Taką zapowiedź w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” złożył wicemarszałek Ryszard Terlecki. Jak mówił: „Znów ruszymy w teren, będziemy w każdym powiecie i w każdej gminie. Będą spotkania, będziemy przekonywać do naszego programu”.