Nowoczesna zapowiada kolejne obchody stulecia praw wyborczych kobiet

Jak wiemy, mamy stulecie nadania praw wyborczych kobietom, ale w tym roku nie chcemy mówić tylko o tym jak było fajnie historycznie, że cieszymy się, że te prawa mamy. Nie będziemy przecinać wstęg, ale chcemy mówić o naszej codzienności, z jakimi problemami jako Polki, kobiety zmagamy się na co dzień, w domu, w pracy, w Sejmie, w samorządach – jakie nasze prawa nie są przestrzegane albo są ograniczane. Chcemy rozmawiać zarówno w Sejmie, jak i w całej Polsce, chcemy składać projekty ustaw, chcemy pisać interpelacje, spotykać się w każdym mieście, gminie, powiecie, tam, gdzie nas państwo zaprosicie do siebie, żebyśmy o problemach kobiet mogli rozmawiać. Są to tematy od antykoncepcji, edukacji seksualnej, in vitro, prawa do aborcji, ale to także kwestie klauzuli sumienia, prawa pracy, emerytur czy przedsiębiorczości” – mówiła na konferencji prasowej Monika Rosa z Nowoczesnej.

Powrócimy też do ustaw, które w zeszłym roku jako Nowoczesna złożyliśmy, które właśnie dotyczą praw kobiet. Pierwszą ustawą, jaką złożymy powtórnie, to są zmiany w Kodeksie karnym, które mówią o rozszerzeniu ochrony ze względu na dyskryminację ze względu na płeć, tożsamość płciową. Złożymy również ustawę, która w zeszłym roku została odrzucona głosami PiS-u i Kukiz’15 o ślepym pozwie, czyli o możliwości walki z mową nienawiści, a z mową nienawiści w przestrzeni wirtualnej mamy do czynienia coraz częściej. Jako Nowoczesna złożyliśmy również ustawę o świadomym rodzicielstwie, autorstwa Joanny Schmidt i mam nadzieję, że w niedługim czasie PiS zechce tę ustawę poddać pod pierwsze, drugie i trzecie głosowanie i mam nadzieję, że będzie okazja ku temu, żeby o prawach kobiet – w stulecie wywalczenia praw kobiet – po prostu rozmawiać” – dodawała Joanna Scheuring-Wielgus.

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Nowoczesna kobieta” odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim 17 lutego. Partia złoży też w Sejmie projekt ustawy o przemocy ekonomicznej.