Lubnauer: Jeżeli mamy współdziałać, to jest ważne żeby PAD zwołał jak najszybciej RBN

Mamy kryzys, potężny kryzys, który jest wyraźnie wywołany pewnymi nieumiejętnościami i to jak w soczewce pokazuje pewną nieudolność tego rządu i jeżeli na to spojrzymy w ten sposób że teraz to jest już czas minimalizowania strat, tego żeby próbować to, co się stało jak najbardziej rozwiązać, dojść do jakiegoś brzegu i dlatego uważam że jeżeli mamy współdziałać, mieć sytuację w której opozycja też będzie mogła zabrać głos, to jest ważne żeby w tej chwili prezydent zwołał jak najszybciej RBN. Wywołany został kryzys dyplomatyczny z partnerami, z krajami które są naszymi strategicznymi sojusznikami, albo tymi które mają szanse się stać i rozmowy związane zarówno ze stałą obecnością wojsk amerykańskich na terenie Polski, albo kwestią dozbrojenia polskiej armii, zakupem nowoczesnej broni, po tym co się stało będą dużo trudniejsze – mówiła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24.

Prezydent jeszcze ma czas na podjęcie decyzji dot. albo zawetowania albo podpisania tej ustawy, zwołanie RBN czyli ciała, które jest ciałem doradczym dla prezydenta, ale które mogłoby stać się płaszczyzną, gdzie opozycja mogłaby poznać szczegóły dot. rozmów z Izraelem, byłoby dobrym pomysłem. Myślę że na pewno by pomogło [wspólne stanowisko prezydenta, rządu i opozycji] – mówiła dalej szefowa Nowoczesnej, Jak przyznała, opozycja nie mogła mieć zielonego pojęcia że ze strony MSZ są obiekcje dot. nowelizacji ustawy o IPN i wątpliwości co do tego, w jaki sposób Izrael odniesie się do tych zapisów.

Lubnauer podkreśliła, że prezydent powinien zawetować ustawę, ale zrobić to przy szerszej akceptacji wszystkich sił politycznych w kraju. Jednocześnie – jej zdaniem – PAD Powinien działać na uspokojenie atmosfery.