Gowin: Odwołanie Macierewicza może być większym problemem dla części wyborców PiS niż dla polityków tej partii

Będziemy nadal przeprowadzili głębokie, zdecydowane reformy, chociaż w większym stopniu koncentrując się z jednej strony na gospodarce, z drugiej strony na usprawnianiu funkcjonowania państwa, w tym także przezwyciężaniu tego co jest klątwą każdego rządu w Polsce i co wynika z niewłaściwych rozwiązań konstytucyjnych, czyli nadmiernej resortowości państwa i wreszcie trzeci priorytet to pewne nowe rozłożenie akcentów w polityce zagranicznej, co nie znaczy że zamierzamy wycofać się z jakiejkolwiek reformy przeprowadzonej do tej pory – stwierdził Jarosław Gowin w „Sygnałach dnia” PR1. Jak mówił dalej:

„Jeżeli chodzi o dekoncentrację mediów, sprawa jest otwarta. To nie jest tak że zapadła w tej sprawie jakakolwiek decyzja. Mi jest bliżej z tych dwóch interpretacji to drugie podejście, czyli styl się zmieni, sedno pozostaje takie samo. Tym sednem jest głęboka przebudowa państwa w duchu idei IV RP, czyli idei państwa z jednej strony silnego, sprawiedliwego, ale z drugiej strony ograniczonego, pozostawiającego szeroką przestrzeń wolności obywateli, rodzin, stowarzyszeń, samorządów”

To są spekulacje nie tylko niesprawiedliwe wobec ministra Macierewicza – on na pewno zachowa się lojalnie wobec PiS-u – ale też kompletnie wyssane z palca, patrząc z politologicznego punktu widzenia. Jak jakaś partia ma blisko 50% poparcia czy cały obóz, to proszę mi wierzyć, nie ma takiego kraju na świecie i takiej partii z tak wysokim poparciem, w której znajdowaliby się ludzie chętni do wychodzenia. Myślę że odwołanie ministra Macierewicza może być większym problemem dla części wyborców PiS niż dla polityków tej partii – dodał wicepremier.

Z jednej strony to są ludzie którzy rzeczywiście ufają Antoniemu Macierewiczowi, ale z drugiej strony to najbardziej ideowa, żarliwa, wierna PiS-owi część wyborców dlatego jeżeli pyta mnie pan o moje przewidywania dot. fluktuacji wyborców z tej prawej strony obozu ZP, nie sądzę żeby doszło tam do jakichkolwiek istotnych korekt – podkreślił.