Polityczny plan środy: Sejm o aborcji, miesięcznica smoleńska, komisja etyki o „zdradzieckich mordach”

Sejm wznowi obrady o 9:00 od pytań bieżących. O 11:15 rozpocznie się informacja bieżąca w sprawie wdrażania programów operacyjnych w zakresie polityki spójności realizowanych z Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.

O 9:30 sejmowa komisja etyki poselskiej rozpatrzy – m.in. na wniosek Ryszarda Petru – sprawę dot. wypowiedzi oraz zachowania Jarosława Kaczyńskiego z 18 lipca 2017 roku, podczas rozpatrywania projektu ustawy o SN. Chodzi o wypowiedź o „zdradzieckich mordach”. Pierwotnie komisja wczoraj miała zająć się tą sprawą.

O 16:45 odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, firmowanym przez Barbarę Nowacką. Następnie – o 19:00 – odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zakładającego uchylenie dopuszczalności aborcji eugenicznej.

Prawdopodobnie dziś parlament zakończy prace nad kodeksem wyborczym. Sejm o 21:40 rozpatrzy poprawki Senatu, a chwilę później odbędzie się blok głosowań. Wcześniej, o 21:10 Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

We wspomnianym wieczornym bloku głosowań – między 22:00 a 22:30 – posłowie dokonają także wyboru uzupełniającego do składu osobowego komisji śledczej ds. Amber Gold. To konsekwencja odejścia Marka Suskiego i Joanny Kopcińskiej do KPRM. PiS do komisji rekomenduje Iwonę Arent i Wojciecha Zubowskiego.

O 10:00 na Dworcu Centralnym w Warszawie odbędzie się konferencja ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego dotycząca sprawniejszej komunikacji kolejowej w Warszawie. Podczas konferencji PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpiszą umowę na wykonanie dokumentacji projektowej oraz prowadzenie nadzoru autorskiego dla realizacji przebudowy linii średnicowej w Warszawie.

W godzinach 11:00-13:15 w Belwederze odbędzie się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez ambasadorów: Królestwa Hiszpanii, Republiki Libańskiej, Zjednoczonej Republiki Tanzanii, Republiki Salwadoru i Republiki Nikaragui. O 15:00 na Stadionie Narodowym PAD weźmie udział w spotkaniu ze środowiskiem sportowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości RP.

Dziś także obędzie się kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Krakowskim Przedmieściem tradycyjnie przejdzie Marsz Pamięci, a na końcu przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze Jarosław Kaczyński.