Morawiecki: Zaprosiłem Orbana na stulecie obchodów naszej niepodległości

Dzisiaj ciesząc się tak bardzo że mogę odbyć pierwszą wizytę jako premier zagraniczną właśnie tutaj, w Budapeszcie na Węgrzech i ciesząc się z tego, że z tego wspaniałego przyjęcia przez niezłomny, braterski naród węgierski, chciałbym podkreślić że mamy bardzo spójne i wspólne patrzenie na bieżące problemy. Dużo bardzo mówiliśmy przede wszystkim o wymiarze wyszehradzkim. Dla nas jest to bardzo ważny wymiar. Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowo-Wschodniej i UE która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę jednocześnie. To bardzo ważne i wartościowe dla całej UE w dobie kiedy bardzo wiele różnych tematów i wydarzeń się dzieje które stawiają spójność, spoistość UE pod znakiem zapytania. My jej nie stawiamy pod znakiem zapytania. Wierzymy w Europę, wartości europejskie, chcemy je razem budować – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Jak mówił dalej:

„Tak w ramach tego wymiaru wyszehradzkiego bardzo dużo rozmawialiśmy o kluczowych tematach gospodarczych, energetycznych, gazowych, ale również o tym co wszyscy wiemy że zbliża się okres negocjacji wieloletnich ram finansowych w najbliższym półtoraroczu i tutaj też Grupa Wyszehradzka, Polska i Węgry stoimy na bardzo podobnych stanowiskach jeśli chodzi o przyszłość kolejnego budżetu UE. Dyskutowaliśmy o tym. Chcemy nasze stanowisko prezentować w ogromnym stopniu w jednolity sposób. Rozmawialiśmy również o różnych rozwiązaniach, dyrektywach europejskich. Staraliśmy się uspójnić nasze stanowisko zarówno w obszarach transportowych, energetycznych, sektorowych, szczegółowych czasami i w ogromnie większości przypadków to się udało, co też świadczy o tym że nasze patrzenie na rzeczywistość gospodarczą, nawet jeśli patrzymy z trochę różnych perspektyw, jest bardzo podobne”

W pełni zgadzamy się z tym podejściem do migracji, uchodźców i oczywiście utrzymujemy nasze stanowisko nieodmienne od dwóch lat. Nie zmienia się ono. Przede wszystkim suwerenne państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym kogo przyjmują, kogo nie. Podkreśliłem na Radzie Europejskiej, dzisiaj też mogę o tym powiedzieć, że kraje Europy Środkowej robią bardzo dużo dla migracji, złagodzenia napięć na wschodniej flance UE. Jest przecież wojna Rosji z Ukrainą, mamy wielu uchodźców i migrantów z Czeczeni i w sposób widoczny, zauważalny przyczyniamy się w ten sposób także do złagodzenia tych napięć w obszarze migracyjnym – dodał premier Morawiecki.

Zaprosiłem Viktora na stulecie obchodów naszej niepodległości – poinformował szef polskiego rządu.