Polityczny plan środy: Senat o sądach, Sejm o kodeksie wyborczym, PAD na Ukrainie, powitanie Morawieckiego w KPRM

Sejm wznowi obrady o 9:00. O tej godzinie ma odbyć się II czytanie projektu zmiany niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jest to – mówiąc w skrócie – projekt PiS dot. kodeksu wyborczego.

O 10:00 odbędzie się powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w KPRM. Także o 10:00 Senat wznowi obrady – izba wyższa będzie kontynuować prace nad nowelizacją ustawy o KRS.

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę na Ukrainie. Głównym tematem rozmów będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie. PAD spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

O 12:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. W praktyce jest to projekt dot. komisji weryfikacyjnej.

O 13:00 sejmowa komisja regulaminowa rozpatrzy projekt nowelizacji regulaminu Sejmu. Według wnioskodawców, chodzi o wprowadzenie rozwiązań prawnch, które służą zapewnieniu przez marszałka Sejmu w trakcie obrad Sejmu powagi i porządku na sali posiedzeń i mają na celu w szczególności ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym.

O 18:00 na pl. Trzech Krzyży odbędą się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.