Polityczny plan wtorku: rozmowy ws. wotum, Amber Gold, zespół śledczy PO, posiedzenie rządu, PAD dalej w Grecji

Dziś mają odbyć się rozmowy ws. poparcia wniosku o wotum nieufności dla rządu. Zapowiedział to wczoraj Grzegorz Schetyna. – Będę rozmawiał z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, będę chciał też rozmawiać z przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru. Rozmawialiśmy o tym telefonicznie i będę ich zapraszał, namawiał do debaty, a wcześniej do poparcia tego wniosku – stwierdził lider PO. O 10:30 w Sejmie odbędzie sie konferencja prasowa Ryszarda Petru.

Wtorek to ostatni dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Grecji. W dzisiejszym planie jest m.in. udział prezydenta Dudy w Grecko-Polskim Forum Innowacji i Zielonych Technologii oraz spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami społeczności polskiej w Grecji.

O 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha na zamkniętym posiedzeniu funkcjonariusza policji. Z kolei o 14:00 komisja przesłucha byłego Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku Zbigniewa Pakułę.

Na posiedzeniu o 11:00 rząd zajmie się min. projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt – według wnioskodawców – rozszerza m.in. zakres kompetencji premiera dot. koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz zapewnienia jednolitego sposobu wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

O 13:00 premier Beata Szydło weźmie udział w uroczystości wejścia w życie porozumienia o siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.  W godzinach 10:30-14:00 minister Anna Zalewska weźmie udział w konferencji pt. „Inwestycje, edukacja, innowacje”, której organizatorem jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

O 13:00 w Sejmie rozpocznie się trzecie posiedzenie zespołu śledczego do spraw zagrożeń bezpieczeństwa państwa powołanego przez klub Platformy. Temat: Dwa lata niszczenia polskiej armii przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

O 14:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędą sie I czytania złożonego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także projektu uchwały ws. regulaminu Sejmu. W praktyce chodzi o rozszerzenie przesłanek, które pozwalają na obniżenie uposażenia posła lub senatora, a także ograniczenie pytań w trakcie głosowań.

O 16:00 sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpatrzy wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Służbie Ochrony Państwa oraz komisyjnego projektu ustawy o Straży Marszałkowskiej wraz z przepisami wprowadzającymi.