Polityczny plan soboty: obchody Święta Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości. Na 8:50 zaplanowano złożenie wieńca przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a o 9:00 – udział w mszy świętej za ojczyznę.

O 10:45 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, a o 12:00 – uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zaplanowano wystąpienie PAD. Z kolei o 13:00 odbędzie się uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości wezmą udział także najważniejsze osoby w państwie, w tym premier Beata Szydło. Swój udział zapowiedział również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Na 10:15 zaplanowano oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz złożenie kwiatów.

Po briefingu delegacja parlamentarzystów PiS złoży kwiaty pod pomnikami: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Generała Stefana Grota Roweckiego, Wincentego Witosa i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O 18:30 w hotelu Sheraton w Krakowie odbędzie się koncert patriotyczny. W planie jest oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O 19:00 w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann i inni parlamentarzyści PO o 11:00 złożą kwiatki przed pomnikiem Wincentego Witosa, o 11:15 – Ignacego Jana Paderewskiego, a o 11:40 – przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się także konferencja prasowa.

Z kolei o 8:00 przed pomnikiem Wincentego Witosa Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele klubu PSL złożą kwiaty upamiętniając 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystości odbędzie się briefing prasowy prezesa PSL.