PiS proponuje zmiany w prawie wyborczym: dwukadencyjność, dwie komisje, ordynacja proporcjonalna, reforma PKW

Te zmiany, które przedstawiamy, to przede wszystkim zwiększenie jawności i transparentności w samorządzie. To kwestia zwiększenia roli obywateli i to wreszcie kwestia wzmocnienia pozycji opozycji w samorządach – stwierdził Łukasz Schreiber na briefingu w Sejmie.

Proponowane zmiany to obecność kamer w lokalach wyborczych, możliwość uczestniczenia przez mężów zaufania w całym procesie, łącznie z przygotowującym prace komisji. Będą działały dwie komisje wyborcze, możliwość obserwacji wyborów przez polskie organizacje społeczne. Liczenie głosów będzie się odbywały przy udziale wszystkich członków komisji.

PiS chce wprowadzić zasadę dwóch kadencji wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów – ale nie będzie to tzw. dwukadencyjność wsteczna, a więc pierwsza kadencja będzie liczona od 2018 roku. Likwidacja ordynacji większościowej we wszystkich szczeblach na rzecz ordynacji proporcjonalnej to kolejna zmiana.

Organizacja wyborów przechodzi w ręce PKW i będzie połączona z reformą PKW, która wejdzie w życie po wyborach w 2019 roku. Wtedy zostanie wybranych nowych 9 przedstawicieli PKW – po jednym miejscu dla przedstawicieli TK i NSA, siedmiu wybierze Sejm.