Horała przedstawia zmiany w ustawach samorządowych

Te zmiany, które proponujemy, są nie w większościami w kodeksie wyborczym, to również zmiany w ustawach samorządowych. Chcemy zwiększyć transparentność zarówno procesu wybierania, ale również sprawowania władzy w samorządach. Chcemy zwiększyć uprawnienia obywateli, dostęp do informacji i kontroli nad władz samorządową. Wreszcie uprawnienia opozycji w samorządach. Jednym z problemów, jakie mieliśmy, była częsta supremacja władzy wykonawczej, że nie była w sposób realny kontrolowana. Te zmiany, które proponujemy, to zmiany w ustawach samorządowych – stwierdził Marcin Horała na briefingu w Sejmie.

Proponowane zmiany to wprowadzenie budżetu obywatelskiego na poziomie ustawowym i obowiązek jego utworzenia w miastach na prawach powiatu, wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej we wszystkich samorządach. Kolejne zmiany to wprowadzenie obowiązku transmisji obrad rad wszelkich szczebli oraz rejestracja głosowań radnych czy ustawowe umocowanie interpelacji i zapytania radnych.

Nowa instytucja debaty o stanie samorządu raz do roku, przyznanie z każdemu klubów prawa wniesienia jednego punktu porządku obrad na sesję, uprawnienia kontrolne indywidualnym radnym, wprowadzenie w sejmikach instytucji wyróżnienia klubów wspierających zarząd województwa i opozycyjnych, a przewodnictwo w komisji rewizyjnej będzie mieć klub opozycyjny – to kolejne zmiany.