Polityczny plan wtorku: przesłuchanie Marcina P., TK o I prezes SN, rząd o nowelizacji budżetu, PAD w Finlandii

O 11:00 Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie ws. pakietu trzech ustaw o TK, dzięki którym PiS na przełomie roku przejęło sąd konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożył RPO.

Godzinę później, o 12:00 TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN. Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału grupa posłów PiS.

O 12:00 komisja śledcza ds. Amber Gold – kolejny już raz – przesłucha byłego prezesa Amber Gold Marcina P.

Para Prezydencka rozpoczyna wizytę w Finlandii. Dzisiaj odbędzie się m.in. spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Finlandii, a także spotkanie z przewodniczącą parlamentu RF. Spotkanie z mediami zaplanowano na 11:40 polskiego czasu.

Na posiedzeniu rządu o 12:00 rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji tegorocznego budżetu, który – według rzecznika Ministerstwa Finansów – ma umożliwić m.in. wypłatę rekompensat za utracone deputaty węglowe. Rząd zajmie się też m.in. projektem ustawy okołobudżetowej na 2018 rok.

Dziś także gabinet cieni Platformy ma zaproponować “kompleksowy projekt” na rozwiązanie problemu braku pieniędzy na służbę zdrowia. Zapowiedział to Grzegorz Schetyna na konwencji samorządowej w Łodzi.