„To duża zmiana” – PAD podpisał ustawę zwiększającą stopniowo wydatki na obronność

Bardzo się cieszę. To dla mnie jako prezydenta, a zarazem Zwierzchnika SIł Zbrojnych, ważny i radosny moment. Dziś mogę podpisać tę ustawę. Pamiętam rozmowę, którą odbyliśmy w Belwederze przed szczytem NATO. Był obecny minister obrony, premier, szef MSZ. Rozmawialiśmy również z ministrem finansów i rozwoju i tam mówiliśmy jednoznacznie konieczne jest generalnie zwiększenie budżetu na obronność. Potrzebujemy więcej pieniędzy na modernizacje polskiej armii, jej przebudowę, zwiększenie jej liczebności, a zarazem potrzebujemy bardzo dobrych uregulowań prawnych po to, abyśmy w klarowny sposób, na podstawie dobrze sformułowanych przepisów mogli realizować nasze zobowiązanie sojusznicze. To zobowiązanie jest bardzo proste. Minimum 2% PKB brutto rocznie musi być wydatkowane na obronność. Na czym polegał dotychczasowy problem? M.in. na sposobie liczenia tych 2% PKB albowiem liczyliśmy je w stosunku do budżetu i do wyników finansowych roku poprzedniego. W kraju który się rozwija, a Polska rozwija się dynamicznie także dzięki temu, że państwo jest dobrze zarządzane i wzrost PKB będzie większy niż się spodziewano, agencje ratingowe podnoszą w tej chwili spodziewany wynik jeżeli chodzi o przewidywany wzrost PKB Polski i podnoszą go do 4%. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę, że ten wzrost PKB jest większy z roku na rok i że PKB samo w sobie też rośnie, to jest oczywiste, że zawsze, jeżeli mamy w roku bieżącym większe PKB niż w poprzednim, to jeżeli te 2% liczymy do poprzedniego, to będzie mniej niż obecne 2%. Stąd konieczność tej zmiany aby to liczenie odnosić nie do poprzedniego, tylko bieżącego – mówił prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę zakładającą stopniowe zwiększenie finansowania potrzeb obronnych od 2018 roku – docelowo do poziomu co najmniej 2,5% PKB w 2030 roku i latach kolejnych, a także podniesienie maksymalnej liczebności Sił Zbrojnych RP do poziomu dwustu tysięcy stanowisk etatowych żołnierzy. Jak mówił dalej:

„Ta ustawa przewiduje generalny wzrost wydatków na obronność do 2,1% PKB w 2020 roku i do 2,5% PKB do 2030 roku i później. To duża zmiana dlatego że te 0,5% o które w ciągu tych 12 lat zostanie stopniowo zwiększony budżet na obronność to są ogromne kwoty. Jeżeli do tego dodamy ten element co roku wzrastającego PKB, jest jasne, że te pieniądze, które chcemy wydać na przebudowę i modernizację polskich sił zbrojnych zgodnie z obowiązującymi ustawami, to będą naprawdę ogromne kwoty. A potrzeby są wielkie, bo realizujemy cały szereg programów, które mają rozwinąć i zmodernizować polską armię, także zwiększyć bezpieczeństwo polskich żołnierzy. Wreszcie chcemy zwiększyć liczebność polskiej armii”

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć że chcemy mieć polską armię silną, sprawną, taką która w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla RP będzie mogła adekwatnie zareagować i będzie w stanie bronić polskich granic, bezpieczeństwa obywateli. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie zasady współpracy sojuszniczej i jesteśmy przekonany, że NATO będzie w razie niebezpieczeństwa realizował słynny art. 5, ale mimo wszystko stoimy jednoznacznie na stanowisku, że musimy mieć jak najsilniejszą i najsprawniejszą polską armię – dodał.