Petru proponuje opozycji porozumienie na wybory samorządowe i wspólne listy

Za rok przed nami wybory samorządowe. Mamy zupełnie inną wizję Polski lokalnej niż ta PiS-owska. Zamiast centralizować, chcemy wzmocnić samorząd, zwiększając udział w podatku PIT i CIT, żeby samorząd miał więcej dochodów. Chcemy doprowadzić do tego, żeby wszystko było przejrzyste – mówił Ryszard Petru na regionalnej konwencji Nowoczesnej.

Lider Nowoczesnej zaproponował m.in. bezpośredni wybór marszałków i starostów – na dwie 5-letnie kadencje a także likwidację urzędu wojewody.

„Ale żeby wprowadzić te zmiany, trzeba wygrać wybory. Uważam że jako opozycja, mówię to z pełnym przekonaniem, jesteśmy bliscy do porozumienia jeżeli chodzi o wybory samorządowe w ramach partii opozycyjnych. Porozumienia, które powstrzyma PiS. Chciałbym dzisiaj przedstawić najlepsze dla wszystkich rozwiązania”

Jak mówił dalej:

„Należy tak rozłożyć siły, aby wspólnie popierać kandydatów opozycji na prezydentów polskich miast. W 1/3 miast wojewódzkich kandydatów na prezydentów wystawia Nowoczesna. W pozostałych 2/3 kandydatów wskazują pozostałe ugrupowania opozycyjne, a my ich popieramy. W wyborach do rad miejskich i sejmików stworzymy wspólne listy, określając uczciwie i sprawiedliwe miejsca na listach poszczególnych ugrupowań. To konkretna i uczciwa oferta, którą kładę dziś na stole”

Jego zdaniem, ta propozycja da pewność zatrzymania PiS-u w samorządach, a porozumienie jest w zasięgu ręki.

Mówił też, że w wyborach samorządowych ważną rolę spełniają lokalne organizacje i lokalne stowarzyszenia. – To one są kluczem do wygranej w naszych małych ojczyznach. Nasi kandydaci już dziś z nimi rozmawiają – dodał.