Jaki: Jeśli PAD nie zmieni swojego postępowania ws. zmian w sądownictwie, przejdzie do historii jak Kwaśniewski ws. reprywatyzacji

Mam nadzieję [na kompromis ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości]. Nie czuję entuzjazmu, bo jak widzę triumfujących w telewizjach pana Żurka i panią Gersdorf, to wiem, że gdyby nie weta, to już dawno reformę mielibyśmy za sobą. Mielibyśmy odcięcie ziarna od plew – mówił Patryk Jaki w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w Radiu Warszawa.

Dopytywany o lipcowe protesty przeciw zmianom w sądownictwie, odparł:

„Zobaczcie państwo, co dzieje się we Francji, w Stanach… Protesty pojawiają się nawet kilka dni po zwycięstwie nowych prezydentów – i to kilkukrotnie większe niż w Polsce (…) Gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości była w naszym programie i nawet kilkudziesięciotysięczne protesty nie mogą tego zmienić”

Wiceminister sprawiedliwości mówił również o następstwach politycznych działań prezydenta Dudy w kontekście zmian w sądownictwie:

„Jeżeli prezydent będzie dalej robił tak, jak robi, to przejdzie do historii tak, jak wspominamy dziś prezydenta Kwaśniewskiego, który zawetował ustawę reprywatyzacyjną. Ale cały czas wierzę, że tak się nie stanie, że reformę uda się zrobić (…) Jeśli przypomną sobie państwo płomienne wystąpienia prezydenta z kampanii wyborczej: jak to trzeba robić porządek w wymiarze sprawiedliwości i zderzycie z tym, co robi, to przychodzą odpowiedzi na pewne pytania. Niektórzy publicyści twierdzą, że tu ciągle wygrywa myślenie piarowe; że na konflikcie rośnie pan prezydent, bo się emancypuje. Istotą sprawy jest to, że ja rozumiem, że w polityce czasem trzeba tworzyć warunki piarowe do emancypacji, tylko moja pretensja jest taka: dlaczego w przypadku najważniejszej w Polsce reformy sądownictwa? Można to robić w innych sytuacjach…”

To sprawa, w której powinniśmy zapomnieć o słupkach sondażowych i pamiętać o dobru ojczyzny. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby wybrać drogę ciepłej wody w kranie i mieć nawet 60% poparcia, ale sondaże są ulotne; nam chodzi o reformy, które zostają na lata – zakończył Jaki, podkreślając, że jego zdaniem reset personalny w Sądzie Najwyższym powinien również objąć prezes Gersdorf.