Komitet „Ratujmy Kobiety 2017” przesuwa na przyszły tydzień złożenie projektu liberalizującego ustawę aborcyjną

W poniedziałek o 12:30 komitet „Ratujmy Kobiety 2017” złoży w Sejmie projekt liberalizujący ustawę aborcyjną. Pierwotnie miało to nastąpić jutro, ale – jak podkreślają rozmówcy 300POLITYKI – podpisy ciągle są zsyłane. Ma być ich – przynajmniej na chwilę obecną – grubo ponad 150 tys.

Nasi rozmówcy twierdzą, że projekt ustawy mógłby zostać rozpatrzony przez Sejm na przełomie roku – w grudniu bądź styczniu – choć wszystko zależy od decyzji marszałka Sejmu. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia.

Do Sejmu trafi też drugi obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”. Ustawa zakłada, że nie będzie możliwe usunięcie ciąży w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy projekty będą rozpatrywane razem, jak w ubiegłym roku. Czołowi politycy PiS zadeklarowali już poparcie dla projektu zaostrzającego prawo aborcyjne.