Polityczny plan piątku: szczyt cyfrowy w Tallinie, Sejm o komisji śledczej ws. SKOK-u Wołomin, Mucha o referendum

O 8:45 w Sejmie przy stolikach dziennikarskich odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Sławomira Neumanna, Katarzyny Lubnauer, Moniki Wielichowskiej, Moniki Rosy, Urszuli Pasławskiej oraz Marka Sawickiego. Temat: Prezydencie wetuj. O 9:10 ma odbyć się briefing Mateusza Morawieckiego i Piotra Glińskiego.

O 11:30 prezydent Andrzej Duda wygłosi wykład podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w 25-lecie Kampusu w Natolinie. Z kolei o 14:00 w Kielcach odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji z udziałem Pawła Muchy.

Dodatkowym tematem spotkania będzie „Samorząd terytorialny gmina – powiat. Czy w Konstytucji jest miejsce tylko dla gminy?”. Oprócz ministra Pawła Muchy, panelistami będą: prof. Dariusz Dudek i Wojciech Lubawski. Przed spotkaniem, o 13:30, zaplanowany jest briefing prasowy Muchy.

Sejm wznowi obrady o 10:00 od – planowo – dwugodzinnego bloku głosowań. Posłowie rozstrzygną m.in. wniosek o uzupełnienie porządku obrad o I czytanie projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-u Wołomin. Przyjmą też zmiany w Prawie prasowym.

Bezpośrednio po głosowaniach odbędą się dwie sejmowe komisje, które rozpatrzą wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Z kolei Sejm o 12:00 – po głosowaniach – wysłucha sprawozdania z działalności NIK w 2016 roku.

Premier Beata Szydło weźmie udział w Szczycie Cyfrowym w Tallinie. Na 9:00 polskiego czasu zaplanowano spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej, na 10:10 – powitanie szefowej rządu przez premiera Estonii Juria Ratasa, a na 11:30 – udział premier Szydło otwarciu Expo przez prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

O 11:30 rozpocznie się pierwsza sesja w formie lunchu roboczego „Przyszłość rządów i bezpieczeństwo”. Na 14:00 zaplanowano family photo, a na 14:20 – spotkanie premier Szydło z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Ostatni zaplanowany punkt to druga sesja robocza „Przyszłość gospodarki i społeczeństwa” o 14:45.