Szydło: Od piątku sytuacja jest przez nas monitorowana i kontrolowana

Szydło: Od piątku sytuacja jest przez nas monitorowana i kontrolowana

Spotkałam się dzisiaj z ministrami, którzy zajęci są od piątku usuwaniem skutków kataklizmu, który miał miejsce na terenie naszego kraju i również przede wszystkim zabezpieczenia zdrowia i życia mieszkańców, pomocy tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Od piątku sytuacja jest przez nas monitorowana i kontrolowana. Prowadzone są bardzo intensywne działania. Jestem na bieżąco informowana o wszystkich akcjach, które są prowadzone. Brałam również udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego województwa pomorskiego. Dzisiaj spotkaliśmy się tutaj żeby ocenić po tych 3 dniach sytuację i żeby podjąć decyzję co do kolejnych działań – stwierdziła premier Szydło w trakcie spotkania z mediami. Jak dodała:

„Wszystkie służby są zaangażowane i w tej chwili trwa usuwanie skutków tej trąby powietrznej, która miała miejsce z piątku na sobotę. W pierwszym etapie skoncentrowaliśmy się i skupiliśmy się na zabezpieczeniu zdrowia i życia ludzi. To było najważniejsze, a w tej chwili trwa usuwanie skutków tych nawałnic. W sobotę podjęłam decyzję o natychmiastowym uruchomieniu środków pomocy finansowej i te pieniądze spływają już do samorządów. Tutaj jest moja gorąca prośba do wszystkich samorządowców, żebyście państwo jak najszybciej składali wnioski”

Dzisiaj w rozmowie z ministrami poleciłam, żeby przygotować uproszczenie procedur – tak żeby nadzór budowlany mógł włączyć się w szacowanie szkód, bo to będzie najistotniejsze. Są przygotowane również wszystkie możliwe środki pomocowe, które poprzez ośrodki pomocy społecznej będą wypłacane – stwierdziła szefowa rządu, podkreślając, że wojsko jest gotowe do pomocy.