Polityczny plan wtorku: senacka komisja o leczniczej marihuanie, rząd o Instytucie Wolności, PO na Pomorzu

O 8:30 zbiera się senacka komisja zdrowia, by rozpatrzyć tzw. ustawę o leczniczej marihuanie, którą Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu. Możliwe, że Senat zajmie się ustawą na ropzoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniu – na razie tego punktu nie ma w porządku obrad.

O 9:00 rząd zajmie się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego “Instytucie Wolności”, przedłożonym przez pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego. Nowo powstałe centrum ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny.

Rząd zajmie się też projektem zakładającym stopniowe zwiększanie wydatków obronnych z co najmniej 2% do minimum 2,5% PKB w 2030 r., a także zwiększenie maksymalnej liczebności wojska do 200 tys. żołnierzy.

Prezydent Andrzej Duda w Warszawie spotka się z prezydentem Azerbejdżanu lhamem Alijewem. W planie są m.in. rozmowy plenarne delegacji, podpisanie dokumentów, złożenie wieńca przez prezydenta Azerbejdżanu na Grobie Nieznanego Żołnierza czy otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez prezydentów. Oświadczenia dla mediów zaplanowano na 11:45.

Platforma organizuje dziś kolejne konsultacje programu Polska Obywatelska 2.0. Politycy PO spotkają się z mieszkańcami województwa pomorskiego. Jak zapowiadają, w 19 miejscowościach będą rozmawiać z Polakami o planach oraz o bieżących problemach jak deforma edukacji czy próby podporządkowania samorządów przez PiS. O 13:30 w Gdańsku odbędzie się briefing prasowy z udziałem Sławomira Neumanna, Ewy Kopacz i Tomasza Siemoniaka.