Szydło: Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej

Jesteśmy w trakcie posiedzenia [Rady Europejskiej], zakończyła się pierwsza cześć dot. bardzo ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem w zakresie zewnętrznym jak i wewnętrznym UE. Przedstawiłam stanowisko Polski, które bardzo mocno wspiera konkluzja zaproponowane w tej części obecnego szczytu. W naszym przekonaniu Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm. Rozmawialiśmy o tym – są różne propozycje, my stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna i dobrze, że ten temat wybrzmiał dzisiaj na naszym posiedzeniu i myślę, ze te konkluzje, które zostały przyjęte, pokazują, że tego typu myślenie zaczyna przeważać w UE – mówiła premier Beata Szydło na briefingu w Brukseli. Jak mówiła dalej:

„Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej oraz do przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej, czyli PESCO. Kluczowe oczekiwania Polski to spójność działania w UE z NATO, naszymi zobowiązaniami w ramach tej organizacji oraz naszymi krajowymi planami obronnymi. Na wniosek Polski zostały sformułowane ścisłe zapisy ws. NATO, odnoszące się także do deklaracji warszawskiej. Będziemy zabiegali, aby polityka unijna odpowiadała na wyzwania dla bezpieczeństwa płynące tak z południa, jak i ze wschodu. Unijna polityka bezpieczeństwa musi być oparta o równowagę strategiczną. Konkluzje we właściwy sposób odnoszą się do celów europejskiego funduszu obronnego. Chcemy, by był on w pełni dostępny dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i dlatego zabiegaliśmy o odnotowanie tam firm średniej kapitalizacji, takiej jak PGZ, a także firm mniejszych i średnich”

Konkluzje odniosły się także do utworzonego niedawno centrum eksperckiego ds. zagrożeń hybrydowych z siedzibą w Helsinkach. Polska jest państwem założycielem centrum i aktywnie włączy się w jego pracę – dodała szefowa rządu.

Premier poinformowała też, że z inicjatywy Polski powstał list dot. znaczenia budowy rynku cyfrowego dla Europy, podpisany przez 17 szefów państw i rządów UE.