Polityczny plan środy: Sejm o sądach i ustawie abonamentowej, PO złoży wniosek o odwołanie Błaszczaka, SKON o samolotach dla VIP-ów

O 9:15 przed Komendą Powiatową Policji w Oleśnicy odbędzie się konferencja prasowa Borysa Budki i Andrzeja Halickiego. Temat: Wniosek o wotum nieufności dla ministra Błaszczaka.

O 10:15 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Andrzeja Dąbrowskiego, byłego prezesa zarządu OLT Express Poland oraz OLT Express Regional, a także Anetę Mazek, byłą koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

O 11:00 odbędzie się II czytanie tzw. dużego projektu PiS dot. sądownictwa, który w ostatni piątek przyjęła sejmowa komisja sprawiedliwości. W praktyce dzięki temu projektowi – który Sejm może przyjąć już w czwartek wieczorem – PiS będzie mogło wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Na 13:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, na której przedstawiciel MON przedstawi informację na temat zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie.

O 16:00 na posiedzeniu dwóch połączonych komisji odbędzie się I czytanie projektu uchwały autorstwa PO w sprawie wolności mediów i jawności pracy Sejmu oraz powołania komisji nadzwyczajnej do spraw opracowania zasad wstępu oraz obecności na terenie Sejmu. To zeszłoroczny projekt, który będzie uzasadniać Sławomir Nitras.

O 17:00 Sejm zajmie się – w ramach I czytania – projektem tzw. ustawy abonamentowej. Rządowa propozycja ma uszczelnić ściągalność abonamentu RTV – operatorzy będą przekazywać dane swoich klientów Poczcie Polskiej. Ma być to tymczasowe rozwiązanie – Sejm pracuje już nad projektem, który wprowadzi powszechną opłatę audiowizualną, o połowę mniejszą od obecnego abonamentu. W tym przypadku wymaga jest jednak notyfikacja w UE.

O 17:30 prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty na zbiorowym grobie wojennym ośmiu powstańców śląskich-mieszkańców Szobiszowic, poległych w 1921 r. pod Januszkowicami i Gliwicami. O 18:30 PAD spotka się z mieszkańcami Gliwic.

O 19:00 Sejm wysłucha sprawozdania komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

9:15 – konferencja PO ws. wnioskum o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka

10:15 – posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

11:00 – II czytanie tzw. dużego projektu PiS dot. sądownictwa

13:00 – posiedzenie sejmowej komisji obrony ws. samolotów dla VIP-ów

16:00 – posiedzenie dwóch sejmowych komisji dot. uchwały autorstwa PO w sprawie wolności mediów i jawności pracy Sejmu

17:00 – I czytanie tzw. ustawy abonamentowej

18:30 – spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Gliwic

19:00 – Sejm wysłucha sprawozdania komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego

20:30 – II czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych