Schetyna o publikacjach nt. ekshumacji: To celowe działanie propagandy PiS i mediów narodowych

Uważam, że to element większej całości, wojny smoleńskiej, nie o pamięć i o szacunek, tylko wojny politycznej. To, co zdarzyło się w ostatnich miesiącach, kwestia politycznej decyzji odnośnie politycznej wojny, akurat tutaj ze środowiskiem Platformy, z Ewą Kopacz. Ekshumacje miały miejsce na początku kwietnia. Te bulwersujące informacje, dowiedzieliśmy się o nich dzisiaj. Nie ma przypadku. To celowe działanie propagandy PiS i mediów narodowych, które wpisują to w scenariusz przykrywania bardzo tragicznej i złej dla PiS historii Igora Stachowiaka.Widzę w tym obłędnie cyniczną chęć wykorzystania tej smutnej kwestii ekshumacji do przykrywania historii, która jest fatalna dla rządów PiS – stwierdził Grzegorz Schetyna na konferencji w Opolu. Jak dodał:

„Nie zmieniam opinii. Uważałem, kiedy był temat ekshumacji, że jeżeli one mają się odbywać, to powinny się odbywać za przyzwoleniem rodzin ofiar, bo oni są w tej sprawie najważniejsi. Obecność minister Kopacz w Moskwie była wolontarialna. Ona pojechała tam na prośbę rodzin, żeby wspierać ich w trudnym i okrutnym procesie identyfikacji zwłok. To trwało kilka dni, to było ogromnie traumatyczne przeżycie. Pamiętam jak rodziny dziękowały personalnie wtedy minister Kopacz za zaangażowanie i wsparcie, duchowe organizacyjne, które udzielała. Dla mnie to jest ważne”

Trudno mi sobie wyobrazić, w jaki sposób minister zdrowia ma być odpowiedzialna za sekcję zwłok tam, na miejscu. To po prostu niemożliwe. To była decyzja Rosjan i tam została podjęta – stwierdził przewodniczący PO.