Polityczny plan czwartku: PAD na szczycie NATO, Sejm wybierze członków komisji weryfikacyjnej

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli. W planie ma m.in. spotkanie z sekretarzem generalnym NATO, prezydentem Rumunii, premier Wielkiej Brytanii, a także z nowym prezydentem Francji. PAD weźmie też udział w ceremonii przekazania nowej Kwatery Głównej NATO, a wieczorem spotka się z mediami.

O 9:00 Sejm wznowi obrady od pytań w sprawach bieżących. O 11:15 rozpocznie się informacja bieżąca w sprawie efektów uszczelnienia systemu podatkowego i jego wpływu na wysokość dochodów budżetowych – złożona przez klub PiS do ministra finansów. W ciągu dnia posłowie zajmą się m.in. projektem PO, który przywraca poprzednie zapisy Prawa o zgromadzeniach.

O 9:30 na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych minister koordynator służb specjalnych, minister obrony i szefowie służb przestawią informację dot. zabezpieczeń kontrwywiadowczych i antykorupcyjnych strategicznych spółek Skarbu Państwa. Posiedzenie jak zwykle będzie zamknięte dla mediów.

O 18:30 rozpocznie się 3-godzinny blok głosowań, w czasie którego posłowie m.in. wybiorą członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Pierwsze posiedzenie komisji – jak zapowiedział Patryk Jaki – odbędzie się w kolejnym tygodniu po powołaniu jej członków. Sejm prawie na pewno przegłosuje także projekt, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę.

PO i PSL zapraszają na 11:00 na wspólną konferencję z okazji 27-lecia funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Podczas konferencji zostaną przedstawione wspólne plany obu partii „zatrzymania niszczenia samorządności w Polsce i destrukcyjnej centralizacji państwa”. O 10:45 na Wydziale Zarządzania UW odbędzie się konferencja prasowa Grzegorza Schetyny oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza.

10:45 – konferencja Grzegorza Schetyny oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza

11:00 – konferencja PSL i PO z okazji 27-lecia funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce

11:15 – początek sejmowej informacji bieżącej

17:15 – I czytanie projektu PO zmian w Prawie o zgromadzeniach

18:30 – początek sejmowego bloku głosowań

22:00 – spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mediami