Szydło: Polska stała się państwem, na które władze chińskie zaczynają zwracać uwagę, jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą

Forum Pasa i Szlaku to jedno z istotniejszych wydarzeń międzynarodowych w tym roku. Polska została zaproszona do udziału w tym forum. Myślę, że to będzie dobra okazja, żeby te relacje, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy wizytę w Polsce odbywał wizytę przewodniczący Xi Jinping, potem prezydent Duda gościł w Chinach. Wtedy rozpoczęły się rozmowy na temat współpracy gospodarczej i forum, które w tej chwili się odbywa, jest dobrą okazją do tego, żeby ta współpraca się pogłębiła – mówiła premier Szydło w Pekinie. Jak dodała:

Szefowa polskiego rządu spotkała się dzisiaj z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem oraz premierem ChRL Li Keqiangiem. Jak mówiła Szydło, pojawiły się konkretne propozycje nt. tego, co możemy wspólnie zrobić.

„Ten obszar zainteresowania ze strony chińskiej dot. podejmowania wspólnych inicjatyw, inwestycji, nowoczesnych technologii, turystyki i również rolnictwa. Te umowy, które zostały już dzisiaj podpisane i rozmowy, które odbywały się z przywódcami chińskimi wskazuję bardzo jasno, że Polska stała się w tej chwili państwem, na które władze chińskie zaczynają zwracać uwagę, jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą, ponieważ obywaj panowie spotkali się ze mną, rozmawialiśmy bardzo długo, była to rozmowa wydłużona i padły konkretne deklaracje dot. podejmowanych inicjatyw”

Jak mówiła dalej:

„Polska jest postrzegana tutaj jako brama, która może prowadzić do współpracy z UE i jest to dostrzegalne. Potwierdzało się to również w mojej rozmowie z przedstawicielami biznesu. Spotkałam się z przedstawicielami 9 największych chińskich firm. Część z nich już prowadzi współpracę z Polską, część jeszcze nie, ale jest zainteresowana, ale wszyscy mówili o tym, że widzą dużo wspólnych płaszczyzn, na których ta współpraca mogłaby się odbywać”