Polityczny plan piątku: Szydło w Chinach, aktualizacja ratingu Polski przez Moody’s

Na dzisiaj zaplanowano najbliższą aktualizację ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych. Aktualnie rating Polski – według Moody’s to „A2/P-1″ z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,2% i w 2018 r. do 3,1%.

Premier Szydło rozpoczyna wizytę w Chinach. Na dzisiaj zaplanowano spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem i premierem ChRL Li Keqiangiem oraz udział w obiedzie roboczym z przedstawicielami chińskich firm inwestycyjnych.

O 9:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek spółki akcyjnej dotyczący uchwał spółki wodnej – stwierdzenie nieważności uchwały. Rozpoznanie skargi konstytucyjnej nastąpi w 5-osobowym składzie. To jedna z obecnie dwóch rozpraw zaplanowanych na maj.

O 9:00 przed pomnikiem Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się briefing prasowy Władysława Kosiniak-Kamysza w 91. rocznicę wybuchu przewrotu majowego. Ludowcy złożą kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, a później na grobie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i w kwaterze 379 ofiar zamachu majowego na Powązkach.

O 10:30 Ryszard Petru weźmie udział w konferencji “An Alternative Political Agenda for Poland” i zabierze głos jako przedstawiciel opozycji parlamentarnej. Konferencja odbędzie się w hotelu Bristol w Warszawie.