Piasecki przypomina, że PO też mówiła o zmianie Konstytucji. Schetyna: Proszę zaprosić Tuska. Wiem, że pan o tym marzy

Ile razy Platforma przedłożyła projekt zmiany Konstytucji? – zapytał Konrad Piasecki Grzegorza Schetynę w Radiu Zet. Przewodniczący odpowiedział, że „przedstawialiśmy projekty zmiany Konstytucji, które nie były podejmowane”, chwilę potem przyznając, że była to propozycja zapisu o nieprywatyzowaniu Lasów Państwowych.

Piasecki przypomniał, że Tusk jako premier mówił o modelowym pomyśle na zmianę Konstytucji, ale nie przedstawił projektu. Schetyna odpowiedział: – Były pomysły. Nigdy nie było takiej sytuacji, że premier 3 maja występuje w oficjalny sposób i mówi, że chcemy zmienić Konstytucję.

Donald Tusk w 2008 i 2009 roku – co przypomniał Piasecki – mówił jednak o zmianie Konstytucji, m.in. o zmianie systemu na kanclerski, ale ani razu nie przedstawiono projektu. Schetyna odpowiedział:

„Jeżeli jest taki czas, jak dziś, że partia rządząca ma większość, walczy o większość konstytucyjną, ma swojego prezydenta, to oczekuje od jednego i drugich poważnej propozycji, jeżeli chodzi o zmiany w Konstytucji. To porównanie jest bardzo jednoznaczne. To nie rząd zmienia Konstytucję, Proszę zaprosić Donalda Tuska – wiem, że pan o tym marzy – i go zapytać o to”