Politycy PO wzywają Waszczykowskiego i Szymańskiego na komisję ds. UE i pytają, czy istnieje plan wyprowadzenia Polski z UE

Jak mówił Rafał Trzaskowski na briefingu w Sejmie:

„Po tym, co stało się w zeszłym tygodniu, po pokazie braku profesjonalizmu, dyletanctwa i arogancji, po tym, jak PiS przegrało 27:1, kiedy okazało się, że nie ma żadnych sojuszników, że nikt nie traktuje tych pomysłów PiS na zamieszanie w RE poważnie, wnioskami z tego są wnioski, żeby zaostrzyć kurs wobec UE, żeby zachowywać się agresywnie i negatywnie i co więcej, to budzi nasz największy niepokój, żeby zohydzać UE Polakom. Dlatego mówi się, że trzeba obniżyć stopień zaufania – o tym mówi minister Waszczykowski do UE. Obawiamy się, że jeżeli rząd PiS cały swój kapitał polityczny marnuje na walkę, która jest z góry przegrana i notabene jest sprzeczna z polską racją stanu, w tej chwili pozbawiony sojuszników i agresywnie nastawiony do UE będzie przegrywał każdą ważną w UE batalię – o budżet, o politykę energetyczną, wschodnią, o liberalizację jednolitego rynku i to doprowadzi do tego, że tłumaczeniem swojej postawy tego braku profesjonalizmu i sojuszników będzie jeszcze bardziej zaostrzanie kursu wobec UE, co może się skończyć na wyjściu Polski z UE, bo tylko w ten sposób PiS będzie w stanie uzasadnić swoje porażki”

Jak dodał Cezary Tomczyk:

„Dzisiaj mogliśmy przeczytać kilka wypowiedzi Marine Le Pen. Może przypadkiem, a może nie, jest prosty fakt, że 16 stycznia doszło do spotkania ministra Waszczykowskiego z Le Pen. Przypadkiem Le Pen jest zwolenniczką tego, żeby rozmontować UE, ale również tego, żeby NATO przestało istnieć. Wobec słów ministra Waszczykowskiego wypada zadać pytanie: czy istnieje już plan wyprowadzenia Polski z UE, a jeżeli istnieje, to czy może jest już w realizacji, bo słowa ministra o tym świadczą. Dziś wydaje się, że polska polityka zagraniczna wchodzi w konszachty z obcym mocarstwem, organizacjami międzynarodowymi, żeby działać na szkodę RP. W związku z tym wzywamy ministra Waszczykowskiego oraz Konrada Szymańskiego na komisję ds. UE ws. złożenia wyjaśnień co do dalszego prowadzenia polityki zagranicznej i wyjaśnienia słów odnośnie obniżania zaufania w stosunku do UE i prowadzenia negatywnej polityki względem UE”