Polityczny plan środy: spotkanie Waszczykowski-Gabriel, Sejm o metropolii śląskiej, komisja o sieci szpitali

Dzisiaj do Polski przyjedzie szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel. Po południu ma spotkać się z Witoldem Waszczykowskim. Tematami rozmów mają być reforma UE i wybór przewodniczącego Rady Europejskiej – czyli zapewne także o poparciu kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego. Konferencję prasową ministrów zaplanowano na 16:30.

O 10:00 rozpocznie się 37. posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. – w ramach II czytania – projektem ustawy metropolitalnej dla Śląska. W wstępnym harmonogramie było także II czytanie projektów dot. wycinki drzew, ale dzisiaj komisja zdecydowała, że projektem PiS zajmie się dopiero w czwartek.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o tzw. sieci szpitali. Ustawa ma wejść w życie od 1 października, a nie od 1 lipca, jak planowano wcześniej. W trakcie prac w komisji dojdzie zapewne do zmian w projekcie – poprawki zapowiadał Jarosław Gowin, który zresztą złożył zdanie odrębne w trakcie posiedzenia rządu.

Dzisiaj także sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Monikę Stec-Nowak, byłą  Dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej UOKiK, a Komisja Ustawodawcza zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Ponadto dwie sejmowe komisje wysłuchają informacji rządu m.in. w sprawie wypadków i incydentów z udziałem najważniejszych osób w państwie.

Dzisiaj także – w Dzień Kobiet – odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Kobiety mają żądać m.in. utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do bezpłatnej antykoncepcji,  dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro czy badań prenatalnych. Strajk odbędzie się w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Finałową demonstracją na pl. Konstytucji w Warszawie zaplanowano na 18:00.

10:00 – rozpoczęcie posiedzenia Sejmu

10:00 – posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

11:15 – II czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim

12:00 – I czytanie projektu ustawy o sieci szpitali na posiedzeniu Komisji Zdrowia

13:00 – dwie sejmowe komisje i informacja przedstawicieli MSWIA oraz MON, a także szefów podległych im służb odpowiedzialnych za ochronę najważniejszych osób w państwie na temat sytuacji, jaka ma miejsce w BOR i Oddziale Specjalnym ŻW oraz w sprawie wypadków i incydentów z udziałem osób ochranianych przez wyżej wymienione służby

13:00 – posiedzenie Komisji Ustawodawczej ws. poprawek Senatu do ustawy dot. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

16:30 – konferencja prasowa z udziałem ministrów spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i Sigmara Gabriela