Rząd przyjął projekt zmian w KRS

Dziś na posiedzeniu rządu został przyjęty projekt ustawy o reformie Krajowej Rady Sądownictwa – poinformował Zbigniew Ziobro na konferencji w KPRM.

Minister sprawiedliwości mówił m.in.: – Boleję nad tym, że sama korporacja czy też prominentni przedstawiciele korporacji sędziów nie byli w stanie przez ostatnie lata wypracować takich standardów w reakcji na patologie, które mają miejsce w sądownictwie.

Jak dodawał, rząd musi dokonać takich zmian, do których nie było gotowe samo środowisko. Ziobro stwierdził, że to dopiero pierwszy projekt, a kolejny ważny – dot. zmian w sądownictwie – ma być rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu rządu. Ma on dotyczyć zasad wprowadzania nowych sędziów do zawodu i zasad ich szkolenia. Jak dodał, na finalnym etapie prac są kolejne projekty – m.in. dot. Sądu Najwyższego.

W praktyce propozycja zakłada m.in. wygaszenie członków obecnej rady KRS po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Kolejna zmiana to utworzenie dwóch nowych organów KRS: Pierwszego i Drugiego Zgromadzenia Rady. Zmienią się także przepisy dotyczące wyboru sędziów do KRS – zgodnie z projektem, będzie robić to Sejm.