PO składa zawiadomienie do prokuratury w związku z niezabezpieczeniem danych z kolumny Szydło

W Sejmie odbył się briefing prasowy Platformy Obywatelskiej na temat nowych informacji w sprawie wypadku premier Szydło. Jak mówił Mariusz Witczak: Zachowanie ministra Błaszczaka wygląda tak, jakby to było utrudnianie śledztwa.

Poseł Brejza dodał: Dzisiaj okazuje się, że kolumna poruszała się najprawdopodobniej z prędkością ponad 90 km/h. Powstaje pytanie, dlaczego pan minister Błaszczak kłamał w sobotę po wypadku, kiedy mówił o prędkości 50 km/h. Czemu służą te kłamstwa? Ponieważ kłamał również w sprawie czasu pracy kierowców, kiedy mówił, że kierowca rozpoczął pracę o godzinie 18. Kierowca wyjechał z garaży BOR o 7:29, w pracy był około godziny 6. Wszyscy trzej kierowcy tej kolumny mieli przekroczony czas pracy, wynikający z rozporządzenia z roku 2004 – 10 godzin dla kierowców, 12 godzin dla funkcjonariuszy BOR.

Brejza mówił o informacji, którą sam uzyskał z BOR:

„Ta limuzyna – Audi A8 – została zakupiona za kwotę 2,5 miliona złotych i BOR pisowski te 2,5 miliona złotych rozbija w ciągu dwóch miesięcy służby. To jest niesamowite, że pojazd wchodzi do służby w połowie grudnia 2016 roku, jeździ 2 miesiące i kończy pancerna limuzyna na drzewie”

“Składamy zawiadomienie do prokuratury związane z niezabezpieczeniem danych z komputerów pojazdowych dwóch samochodów. Zastanawiamy się również – prawdopodobnie to zawiadomienie obejmie również to – czy BOR przekazał prokuraturze dane z telefonów, z komunikacji pomiędzy funkcjonariuszami BOR, a centralą. Te dane – nagrania rozmów pomiędzy funkcjonariuszami przed wypadkiem stanowią istotny materiał dowodowy, albowiem na tych nagraniach, które są rejestrowane w centrali BOR uchwycony został sygnał dźwiękowy, bądź też nie. Pytanie, czy BOR ukrywa prawdę